| Miasteria.pl 2007-2013 |
Zaloguj się przez Facebook

Cytadela Grudziądz

Atrakcje turystyczne | 6 Marca 1 - Grudziądz
4.0/5
 
Recenzji: 6

Opis miejsca

Cytadela w Grudziądzu nadal jest obiektem użytkowanym przez wojsko.

Twierdza została wybudowana w XVIII w., znajduje się na wzniesieniu (60 m n.p.m.), tuż przy skarpie wiślanej. Spowodowała rozwój militarny Grudziądza, w tym rozbudowę całego systemu budowli obronnych, rozsianych na obszarze całego miasta. Cytadela jest jedną z największych tego typu budowli w Polsce i Europie.

Istnieje jednak możliwość zwiedzenia twierdzy po uprzednim zgłoszeniu. Obsługą ruchu turystycznego zajmuje się Wojskowe Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne "RAWELIN".

Twierdza w Grudziądzu to zamysł Króla Prus Fryderyka II. Powstała w celu zabezpieczenia terenów Rzeczpospolitej, które uzyskał w wyniku I rozbioru z 1772 r. przed agresją ze strony Rosji. Jednak przede wszystkim została stworzona po to, by trzymać w ryzach żywioł Polski. Twierdza miała spełniać funkcję obronną, administracyjną, rolę więzienia, magazynów itp.

Najpopularniejszymi wśród zwiedzających miejscami grudziądzkiej cytadeli są zwykle: Wielki Magazyn, rawelin 1 i sucha fosa, a także podziemne chodniki komunikacyjne i minerskie, których łączna długość wynosi około 30 km. Wskazane jest więc posiadanie sprawnej latarki. Przewodnicy pozwalają także podejrzeć nietoperze, licznie zamieszkujące podziemia budowli.

Rozkaz budowy twierdzy między Grudziądzem a Kwidzynem wydał tuż po I rozbiorze Polski w 1772 r. król Prus Fryderyk II, przeczuwając zbliżającą się wojnę z Rosją. Do realizacji projektu przystąpiono dwa lata później, o czy zaświadcza zachowany do dziś kamień pamiątkowy z napisem "6 Juni 1776" ustawiony w miejscu, gdzie monarcha osobiście wskazał miejsce budowy.


Grudziądzka cytadela swoją rolę militarną spełniła tylko raz - podczas wojen napoleońskich, kiedy to obroną kierował Holender w służbie pruskiej, generał baron Wilhelm de Courbiere. Formalnie oblężenie zakończył pokój w Tylży zawarty 9 lipca 1807 r., ale w rzeczywistości blokada twierdzy trwała do końca 1807 r.

Grudziądz był jedyną twierdzą pruską, która zdołała oprzeć się wojskom napoleońskim. Generał de Courbiere zyskał sobie tym samym ogromną sławę w całych Prusach i awans na marszałka polnego, a gdy zmarł w 1811 r. jego zwłoki złożono na wałach Cytadeli. Twierdzę rozbrojono na mocy Najwyższego Rozporządzenia Gabinetowego 24 czerwca 1872 r. Utrzymano ją jedynie jako siedzibę garnizonu i poligon doświadczalny.


Od czasu wojen napoleońskich grudziądzka Cytadela często pełniła funkcję więzienia politycznego, w którym osadzeni byli min. żołnierze powstania listopadowego, niemiecki poeta Fritz Reurter, polski patriota Natalis Sulerzyski, pułkownik Edmund Callier, oficerowie Ententy, jeńcy sowieccy z II wojny światowej, a także ludność cywilna. W okresie międzywojennym stacjonował tu 18 Pułk Ułanów.

Dzisiaj Cytadela grudziądzka jest jednym z najbardziej okazałych obiektów XVIII-wiecznej sztuki militarnej w Europie. Mimo burzliwych dziejów Grudziądza obiekt zachował swe założenia architektoniczne i wiele detali świadczących o poziomie techniki obronnej w końcu XVIII w. Współczesna armia wykorzystuje obiekt głównie jako gigantyczny magazyn.

Cytadela znajduje się 1,5 km na północ od centrum miasta. Usytuowana jest na wysokim wzgórzu (68,1 m n.p.m.) tuż przy skarpie wiślanej.


Dni Otwartej Cytadeli

Informujemy Państwa, że dodatkowo każdego roku w Świąteczne Dni Narodowe, tj. 3 Maja i 11 Listopada, organizowane są przez Jednostkę Wojskową 1123 tzw. Dni Otwartej Cytadeli. Oznacza to, że można przybyć na Cytadelę celem zapoznania się z jej niezwykłą architekturą, historią i tajemniczym urokiem...

Pragniemy przy tym zaznaczyć, iż są to wówczas wycieczki o ograniczonym szlaku zwiedzania. Mimo tego Dni Otwartej Cytadeli to dobra propozycja do zwiedzania dla osób indywidualnych, rodzin i mniejszych grup...


Unikalny pod względem skali i stanu zachowania zabytek techniki obronnej dotychczas był dostępny tylko kilka godzin w roku, gdyż nadal stacjonuje tu armia.

Od marca 2011 turyści indywidualni będą mogli ją zwiedzać do końca czerwca w wybrane, a latem we wszystkie niedziele. Chętnych oprowadzać będzie zawsze dwóch przewodników.
Zwiedzanie tylko z dokumentem.

Wrota Cytadeli, która jest jedną z największych twierdz w Polsce, były otwierane dla zwiedzających zaledwie od kilku lat i tylko dwa razy w roku z okazji świąt narodowych. Za każdym razem pod bramami ustawiały się kolejki chętnych z całego kraju, gdyż obiekt jest doskonale zachowany.

Poza świątecznymi okazjami, wejście na teren wojskowego obiektu, wymagało dotychczas uzyskania indywidualnej zgody komendanta jednostki. Obecnie formalności uproszczono, ale turyści nadal muszą mieć dokument tożsamości ze zdjęciem, a limit zwiedzających wojsko ustaliło na 60 osób dziennie.


Zwiedzanie Cytadeli

Istnieje jednak możliwość zwiedzenia twierdzy po uprzednim zgłoszeniu. Obsługą ruchu turystycznego zajmuje się Wojskowe Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne "RAWELIN".

Zwiedzanie Cytadeli w Grudziądzu odbywa się po wcześniejszym uzyskaniu pisemnej zgody Dowódcy JW 1123. Pisma w przedmiotowej sprawie należy kierować na adres lub nr faksu:

* JW 1123, 86-300 Grudziądz, ul. Czwartaków 1.
* Faks: 0 56 458 32 22.

Informacji szczegółowych udziela p. Roman Czajkowski,
pod nr tel.: 0 56 458 32 45.

Obsługą ruchu turystycznego po zabytkowej części grudziądzkiej cytadeli zajmuje się Wojskowe Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne RAWELIN:

* Tel./Faks: 0 56 458 26 50
* e-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Źródło opisu: http://cytadela.4rbm.pl/

Zdjęcia miejsca - Cytadela Grudziądz

Cytadela Grudziądz
Cytadela Grudziądz
Cytadela Grudziądz
Cytadela Grudziądz
Cytadela Grudziądz
Cytadela Grudziądz
Album autora miejsca
Posiadasz więcej ciekawych zdjęć powiązanych z tym miejscem ? Możesz dodać je do opisu tego miejsca
Źródło zdjęć (album autora) : http://cytadela.4rbm.pl/

Dojazd i lokalizacja miejsca - Cytadela Grudziądz

Wydarzenia powiązane z tym miejscem

Niestety nie znaleziono wydarzeń powiązanych z tym miejscem

Użytkownicy którzy odwiedzili bądź zamierzają odwiedzić to miejsce

Recenzje, komentarze i opinie do miejsca

Przeciętna ocena wystawiona przez 1 użytkownika(ów)

Ocena 
 
4.0  (1)
Twoja ocena
Ocena
Twój komentarz/opinia (wymagane)*
    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
Recenzent: Anonim ( gość )    Kwiecień 09, 2013
Ocena 
 
4.0

Ocena z poprzedniej wersji serwisu, obliczona na podstawie 13 głosów.

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 0Nie 0
Zgłoś tę recenzję
Recenzent: Anonim ( gość )    Listopad 20, 2012

Myślę, że tunel jest po remoncie, cała cytadela jest po rewitalizacji.Kto Ci takich bzdur nagadał?

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 1Nie 0
Zgłoś tę recenzję
Recenzent: Anonim ( gość )    Listopad 06, 2012

ciekawe miejsce w historycznym klimacie!

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 1Nie 0
Zgłoś tę recenzję
Recenzent: Anonim ( gość )    Listopad 06, 2012

wykorzystam to do lekcji

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 0Nie 2
Zgłoś tę recenzję
Recenzent: Anonim ( gość )    Marzec 31, 2011

Od marca 2011 turyści indywidualni będą mogli ją zwiedzać do końca czerwca w wybrane, a latem we wszystkie niedziele. Turyści nadal muszą mieć dokument tożsamości ze zdjęciem.

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 2Nie 1
Zgłoś tę recenzję

Myślę, że tunel jest po remoncie, cała cytadela jest po rewitalizacji.

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 2Nie 2
Zgłoś tę recenzję
 

Zobacz również podobne miejsca

Park Linowy w Rulewie
Rulewo 13 - Grudziądz
MegaPark Grudziądz - Dinozaury
Rudnik - Grudziądz
MegaPark Grudziądz - LunaPark
Rudnik - Grudziądz
Miejska plaża w Rudniku k. Grudziądz
Rudnik - Grudziądz
Pałac Sióstr Pasterek w Jabłonowie
Grudziądzka - Grudziądz
Tężnia w Grudziądzu
Warszawska 36 - Grudziądz
Park Linowy ExtreMiks
Pieńki Królewskie 21 - Grudziądz
Miasteczko Westernowe KANSAS CITY - MEGA PARK
Rudnik - Grudziądz

Informacje prawne

Wybrane miasto | Zmień miasto
Znasz wiecej ciekawych miejsc w miescie Grudziądz ? Dodaj je do Miasterii, zajme Ci to tylko chwile !