| Miasteria.pl 2007-2013 |
Zaloguj się przez Facebook

Gucin Gaj Warszawa

Parki | Gucin Gaj - Fosa / al. Wilanowska - Warszawa
0.0/5
 
Recenzji: 1

Opis miejsca

Gucin Gaj Warszawa

Gucin Gaj ? założenie parkowe z lat 1817-1821 na terenie historycznych dóbr wilanowskich - otoczenie jednej z rezydencji filialnych pałacu wilanowskiego, do których zaliczają się także: Natolin (położony na bocznej, skierowanej na południowy zachód, osi widokowej rezydencji), Ursynów (położony na osi głównej) i Morysin (położony na wschód od pałacu wilanowskiego).

Gucin - część dzielnicy Ursynów, położona częściowo na wzgórzu służewskim w pobliżu kościoła św. Katarzyny - ul. Fosa 17, częściowo zaś u jego podnóża, pomiędzy ul. Fosa i aleją Wilanowską.

Z dawnego romantycznego założenia ogrodowego z XIX w. (między ulicami Fosy i Przy Grobli blisko al. Wilanowskiej) zostały pomniki przyrody i nieliczne relikty.


Nazwa pochodzi od imienia wnuka Stanisława Kostki Potockiego - Augusta, czyli Gucia Potockiego. W 1817 r. dziadek Gucia postawił tu drewniany domek, założył duży sad owocowy z oranżerią, w której hodowano figi i brzoskwinie. Była też ptaszarnia z kanarkami. Po śmierci Stanisława Kostki Potockiego pomysł założenia gaju w Gucinie poniżej skarpy przy Potoku Służewieckim wyszedł od jego brata Ignacego i wdowy po arystokracie - Aleksandry z książąt Lubomirskich Potockiej. Gucin-Gaj ozdobił duży, romantyczny staw z aleją oraz rzeźby - kamienny lew (przepadł), obelisk z urną oraz sarkofag, które zostały przeniesione w 1963 r. do parku w Wilanowie.


Budowle Gucin Gaj
Tzw. katakumby ? romantyczna budowla ogrodowa, wzniesiona na przełomie XVIII i XIX w. w Skarpie Wiślanej, między kościołem pw. św. Katarzyny i wsią Służew. Podziemny, ceglany korytarz, sklepiony kolebkowo, o długości około 60 m, na rzucie zbliżonym do elipsy. Po obu stronach korytarza symetrycznie rozmieszczone wnęki; cześć z nich zaopatrzona w trzy rzędy nisz. Wejście wiodło przez pawilon o nieznanym dziś wyglądzie. W okresie, gdy okolica ta należała do Stanisława Kostki Potockiego, prawdopodobnie było to miejsce spotkań członków loży wolnomularskiej.

Od lat 30. XIX w. budowla użytkowana jako piwnica gospodarcza; w pobliżu wejścia zbudowano szyb wentylacyjny. W późniejszym okresie pawilon z wejściem uległ całkowitemu zniszczeniu. Zawalił się również południowo-wschodni odcinek korytarza i większość ścian zamykających wnęki. Obecnie budowla jest mało dostępna i bardzo zniszczona. W połowie lat. 90. XX w. została wpisana do ewidencji zabytków jako cmentarz. Zimuje tu niewielka grupa nietoperzy.

Źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gucin_Gaj

Zdjęcia miejsca - Gucin Gaj Warszawa

Gucin Gaj Warszawa
Album autora
Posiadasz więcej ciekawych zdjęć powiązanych z tym miejscem ? Możesz dodać je do opisu tego miejsca
Źródło zdjęć (album autora) : ursynow.waw.pl

Dojazd i lokalizacja miejsca - Gucin Gaj Warszawa

Wydarzenia powiązane z tym miejscem

Niestety nie znaleziono wydarzeń powiązanych z tym miejscem

Użytkownicy którzy odwiedzili bądź zamierzają odwiedzić to miejsce

Recenzje, komentarze i opinie do miejsca

Twoja ocena
Ocena
Twój komentarz/opinia (wymagane)*
    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 

Zobacz również podobne miejsca

Balaton w Warszawie
Generała Romana Abrahama - Warszawa
Park w Natolinie
Nowoursynowska 84 - Warszawa
Park Szymańskiego na Woli w Warszawie
Park Szymańskiego - Warszawa
Park im. Stefana Żeromskiego w Warszawie
A. Mickiewicza i Z. Krasińskiego (wejście Plac Wilsona) - Warszawa
Jeziorko Czerniakowskie Warszawa
Jeziorko Czerniakowskie - Warszawa
Park Szczęśliwicki Warszawa
Park Szczęśliwicki - Warszawa
Park Kępa Potocka Warszawa
Park Kępa Potocka - Warszawa
Skarpa Wiślana - Skarpa warszawska
Skarpa Wiślana - Warszawa
Park Kultury w Powsinie
Maślaków 1 - Warszawa
Kampinoski Park Narodowy
Tetmajera 38 - Warszawa

Informacje prawne