| Miasteria.pl 2007-2013 |
Zaloguj się przez Facebook

Jeziorko Czerniakowskie Warszawa

Parki | Jeziorko Czerniakowskie - Warszawa
4.0/5
 
Recenzji: 1

Opis miejsca

Jeziorko Czerniakowskie
Rezerwat przyrody Jeziorko CzerniakowskieAdres: Warszawa, Mokotów
Opis obiektu

Powierzchnia:
47,60 ha

Atrakcje:

starorzecze rzeki Wisły, flora wodna reprezentowana przez duże skupiska grążela żółtego, moczarkę kanadyjską, rzęsę drobną, strzałkę wodną, rogatka sztywnego, żabiściek pływający i osokę aloesową, populacje ptaków wodnych i nadwodnych


Jeziorko Czerniakowskie jest krajobrazowym rezerwatem o powierzchni 46,60 km2. Celem ochrony jest fragment starorzecza Wisły. Na terenie rezerwatu ochroną ścisłą objęty jest grążel żółty.

Jeziorko Czerniakowskie to naturalny zbiornik wodny o powierzchni ponad 14 ha, długości ok. 1,65 km, szerokości 0,11 km i maksymalnej głębokości 4,2 m. Jest ono jednym z wielu starorzeczy tworzących jedyny w swoim rodzaju układ wodny ciągnący się od ujścia Jeziorki aż do Siekierek, na tarasie zalewowym Wisły.Teren rezerwatu otoczony rozrastającym się miastem jest enklawą przyrodniczą stolicy.

Spotykane tutaj zbiorowiska roślinne są ściśle związane ze sposobem użytkowania zbiornika wodnego i otaczających go terenów. Część południowa, wykorzystywana w sezonie letnim jako kąpielisko, pozbawiona jest szerokiej strefy szuwarów i roślinności wodnej. Znacznie bogatsza jest strefa północna, gdzie cały brzeg zajmuje roślinność szuwarowa w której dominuje trzcina pospolita. Między jej pióropuszami wyrastają pałki oraz manna mielec. Wschodni brzeg jeziorka porastają kępy kosaćca żółtego, który pięknie zakwita wiosną. Z pasem trzcin graniczą kępy turzyc poprzeplatane roślinami łąkowymi.Północno-zachodni brzeg jeziorka porastają głównie gatunki łąkowe.

Florę wodną reprezentują, m.in. moczarka kanadyjska, rzęsa drobna, strzałka wodna, rogatek sztywny. Inne rośliny, jak żabiściek pływający i osoka aloesowa występują lokalnie w zatoczce południowego fragmentu jeziorka. Wśród roślin zakorzenionych o liściach pływających na uwagę zasługuje chroniony grążel żółty, który tworzy duże skupiska pokrywające powierzchnię wody w północnej, płytszej części zbiornika.

Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 46 gatunków drzew i 27 gatunków krzewów. Część z nich, to pozostałość łęgu jesionowo-wiązowego i wierzbowo-topolowego. W krajobrazie wyróżniają się piękne czarne topole o rozłożystych koronach oraz dorodne drzewa porastające wysoką skarpę tarasu nadzalewowego na zachodnim brzegu jeziorka.
Jeziorko Czerniakowskie jest ostoją zarówno gatunków wodnych i związanych z wodą, jak też różnych zwierząt lądowych. Ze względu na trudno dostępne dla drapieżników gęste zarośla szuwarowe, zakrzewienia i stare drzewa, rezerwat jest ostoją wielu gatunków ptaków wodnych.

Wśród gatunków zimujących przeważają krzyżówka i łyska, a od niedawna wąsatka ? bardzo rzadko spotykana na Mazowszu. Zamieszkują one dobrze rozwinięty przybrzeżny pas trzcin, dlatego ochrona tej roślinności jest warunkiem ich bytowania w rezerwacie.
W rezerwacie obserwowane są populacje mew, rybitw, szpaków, bączka, perkoza dwuczubego, czernicy, kuropatwy, potrzosa, wąsatki, czajki, słowika, trzciniaka, trzciniaczka i czapli siwej. Do stałych mieszkańców rezerwatu należą także: kos, remiz, pierwiosnek, piecuszek, rokitniczka, brzęczka, piegża, pliszka żółta, pokląskwa, tracz nurogęś, dymówka.

Tutejsza fauna to także płazy. Wśród żab króluje żaba trawna. Ropucha szara zamieszkuje nadwodne szuwary i okoliczne łąki. Gady reprezentuje popularny i niejadowity zaskroniec.
Niepożądanym gościem nad jeziorkiem jest norka amerykańska, która niszczy lęgi nadwodnych ptaków.
Faunę bezkręgową jeziorka reprezentują: wypławek biały, wypławek czarny oraz co najmniej 10 gatunków ślimaków. Muliste dno stwarza dogodne warunki do życia małżom, a wśród nich chronionej szczeżui wielkiej.
W jeziorku żyje kilkanaście gatunków, m.in. węgorz, szczupak, okoń, płoć, leszcz, karp, karaś, ukleja, lin, sandacz, sum i jaź.

Podobnie jak wiele innych obiektów przyrodniczych położonych w aglomeracji warszawskiej, jeziorko ulega wzrastającemu naporowi urbanizacji. Konsekwencją tego procesu jest systematyczne obniżanie się poziomu wody w starorzeczu, a w rezultacie zmniejszanie się jego powierzchni.

Źródło opisu: http://zielona.um.warszawa.pl/tereny-zielone/rezerwat-przyrody-jeziorko-czerniakowskie?page=0,1

Zdjęcia miejsca - Jeziorko Czerniakowskie Warszawa

Jeziorko Czerniakowskie Warszawa
Jeziorko Czerniakowskie Warszawa
Jeziorko Czerniakowskie Warszawa
Album autora miejsca
Posiadasz więcej ciekawych zdjęć powiązanych z tym miejscem ? Możesz dodać je do opisu tego miejsca
Źródło zdjęć (album autora) : http://zielona.um.warszawa.pl/tereny-zielone/rezerwat-przyrody-jeziorko-czerniakowskie?page=0,1

Dojazd i lokalizacja miejsca - Jeziorko Czerniakowskie Warszawa

Wydarzenia powiązane z tym miejscem

Niestety nie znaleziono wydarzeń powiązanych z tym miejscem

Użytkownicy którzy odwiedzili bądź zamierzają odwiedzić to miejsce

Recenzje, komentarze i opinie do miejsca

Przeciętna ocena wystawiona przez 1 użytkownika(ów)

Ocena 
 
4.0  (1)
Twoja ocena
Ocena
Twój komentarz/opinia (wymagane)*
    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
Recenzent: Anonim ( gość )    Kwiecień 09, 2013
Ocena 
 
4.0

Ocena z poprzedniej wersji serwisu, obliczona na podstawie 4 głosów.

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 0Nie 0
Zgłoś tę recenzję
 

Zobacz również podobne miejsca

Balaton w Warszawie
Generała Romana Abrahama - Warszawa
Gucin Gaj Warszawa
Gucin Gaj - Fosa / al. Wilanowska - Warszawa
Park w Natolinie
Nowoursynowska 84 - Warszawa
Park Szymańskiego na Woli w Warszawie
Park Szymańskiego - Warszawa
Park im. Stefana Żeromskiego w Warszawie
A. Mickiewicza i Z. Krasińskiego (wejście Plac Wilsona) - Warszawa
Park Szczęśliwicki Warszawa
Park Szczęśliwicki - Warszawa
Park Kępa Potocka Warszawa
Park Kępa Potocka - Warszawa
Skarpa Wiślana - Skarpa warszawska
Skarpa Wiślana - Warszawa
Park Kultury w Powsinie
Maślaków 1 - Warszawa
Kampinoski Park Narodowy
Tetmajera 38 - Warszawa

Informacje prawne