| Miasteria.pl 2007-2013 |
Zaloguj się przez Facebook

Kościół św. Katarzyny w Krakowie

Zabytki | Augustiańska/ Skałeczna - Kraków
2.0/5
 
Recenzji: 1

Opis miejsca

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty - wraz z klasztorem oo. Augustianów Eremitów zajmuje obszar mieszczący się między ulicami Skałeczną, Augustiańską, Paulińską oraz Skałką w krakowskiej dzielnicy Kazimierz.

Zespół ten jest jednym z najlepszych przykładów architektury gotyckiej w Polsce. Smukła i strzelista sylwetka świątyni, różnorodność form i detalu architektonicznego, bogactwo pamiątek średniowiecznych wyróżniają ten zespół w europejskim budownictwie z czasów dojrzałego gotyku.

Powstanie tego zespołu klasztornego w powstającym właśnie mieście Kazimierz związane jest ze sprowadzeniem przez Kazimierza Wielkiego z Pragi augustianów, zakonu mendykanckiego. Miało to miejsce w 1342 r. - z tą datą wiąże się rozpoczęcie budowy zespołu klasztornego.

Jest to kościół trójnawowy, bazylikowy, bezwieżowy, bez transeptu. Pięcioprzęsłowe prezbiterium zakończone jest pięciobocznie, znajduje się tu późnogotyckie sklepienie gwieździste. Z kolei korpus nawowy ma jedynie cztery przęsła, co jest efektem zaniechania budowy planowanego przęsła piątego. Obecne sklepienia nawy głównej kościoła pochodzi z XIX wieku i jest drewnianą imitacją poprzedniego, zniszczonego w czasie trzęsienia ziemi.

Wyposażenie kościoła jest bardzo skromne, co podkreśla czystość linii architektonicznych. Najcenniejszymi dziełami sztuki są trójkondygnadcyjny ołtarz główny, barokowy, z 1634, z obrazem przedstawiającym mistyczne zaślubiny św. Katarzyny pędzla Andrzeja Wenesty oraz znajdujący się w nawie południowej poźnorenesansowy (ok. 1603) nagrobek Wawrzyńca Spytka Jordana, pochodzący z warsztatu Santi Gucciego. W nawie południowej znajduje się ponadto renesansowy (ok. 1580) obraz alegoryczny "Koło Śmierci", a także przedstawienie Matki Boskiej Kotwicznej. W nawie północnej wisi cykl barokowych obrazów augustiańskich autorstwa Zachariasza Dzwonowskiego, ucznia Tomasza Dolabelli. Ciekawostką jest figura Św. Rity - czczona szczególnie w Ameryce Południowej, na Filipinach, a także tu, w zakonie augustiańskim w Krakowie (Nowenna do Św. Rity).

Od południa przylega do kościoła późnogotycka kruchta z dwoma portalami o bogatej kamiennej dekoracji rzeźbiarskiej. Od strony południowo-wschodniej sąsiaduje natomiast z klasztorem gotycka, surowa kaplica św. Moniki, służąca jako oratorium dla sióstr augustianek - posiadają one dom zakonny po drugiej stronie ul. Skałecznej, połączony z tą kaplicą krytym gankiem nad ulicą (wybudowanym w 1728).

Od północy sąsiaduje z kościołem gotycki klasztor augustianów z wirydarzem i krużgankami. Na krużgankach zachował się zespół renesansowych i gotyckich fresków, a wśród nich "Misericordia Domini" (ok. 1470, przemalowany w XVI w., otoczony kultem), "Św. Augustyn nadaje regułę augustianom" (ok. 1425), "Ukrzyżowanie" (poł. XVI w.). Jednak najcenniejszym freskiem jest gotycko-renesansowy, cudowny i otoczony szczególnym kultem wizerunek Matki Boskiej Pocieszenia, znajdujący się w wydzielonej z krużganków kaplicy. Jest to prawdopodobnie najstarszy cudowny wizerunek maryjny w Polsce. Do krużganków przylega również gotycka kaplica św. Doroty, będąca najstarszą częścią kompleksu klasztornego).

Źródło opisu: pl.wikipedia.org

Zdjęcia miejsca - Kościół św. Katarzyny w Krakowie

Kościół św. Katarzyny w Krakowie
Kościół św. Katarzyny w Krakowie
Kościół św. Katarzyny w Krakowie
Album autora miejsca
Posiadasz więcej ciekawych zdjęć powiązanych z tym miejscem ? Możesz dodać je do opisu tego miejsca
Źródło zdjęć (album autora) : commons.wikimedia.org

Dojazd i lokalizacja miejsca - Kościół św. Katarzyny w Krakowie

Wydarzenia powiązane z tym miejscem

Niestety nie znaleziono wydarzeń powiązanych z tym miejscem

Użytkownicy którzy odwiedzili bądź zamierzają odwiedzić to miejsce

Recenzje, komentarze i opinie do miejsca

Przeciętna ocena wystawiona przez 1 użytkownika(ów)

Ocena 
 
2.0  (1)
Twoja ocena
Ocena
Twój komentarz/opinia (wymagane)*
    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
Recenzent: Anonim ( gość )    Kwiecień 09, 2013
Ocena 
 
2.0

Ocena z poprzedniej wersji serwisu, obliczona na podstawie 7 głosów.

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 0Nie 0
Zgłoś tę recenzję
 

Zobacz również podobne miejsca

Muzeum Fabryka Schindlera
lipowa 4 - Kraków
Kościół Mariacki w Krakowie
pl. Mariacki 5 - Kraków
Pałac Lasockich w Krakowie
Tyniecka 18 - Kraków
Pałac Żeleńskich Grodkowice
Grodkowice - Kraków
Klasztor i kościół Norbertanek na Salwatorze Kraków
Kościuszki 88 - Kraków
Zamek, Zator
Zator - Kraków
Stary cmentarz żydowski w Krakowie
Szeroka - Kraków
Nowy cmentarz żydowski w Krakowie
Miodowa - Kraków
Kościół drewniany, Gromnik
Gromnik - Kraków

Informacje prawne