| Miasteria.pl 2007-2013 |
Zaloguj się przez Facebook

Kosmiczne miasteczko - siedziba RMF Hot

Atrakcje turystyczne | Nieporaz 117 - Kraków
3.5/5
 
Recenzji: 35

Opis miejsca

Kosmiczne miasteczko siedziba RMF na licencji NASA

gm. Alwernia kolo Krakowa
Park Turystyki i Rozrywki w Nieporazie, gm. Alwernia.


Każdy pasażer samochodu jadącego autostradą Kraków - Katowice, na wysokości Alwerni, przykleja nos do szyby. Jego zainteresowanie wzbudza 13 gigantycznych kopuł znajdujących się na kilkuhektarowej działce. Budowle te już w tym roku staną się centrum ogólnopolskiej stacji radiowej RMF FM.

Sam pomysł stworzenia nowego centrum krakowskiej stacji w miejscowości Nieporaz narodził się w 1999 roku. Miało je tworzyć kilkanaście różnej wielkości kopuł, każda podzielona na 2, 3 kondygnacje z centralną klatką schodową o kolistym kształcie. Ostatecznie zaprojektowano ich 13, wśród których dwie największe, o średnicy l 8 i wysokości 20 metrów, miały pełnić funkcję magazynów. Zdecydowano się szybko zrealizować inwestycję, stąd też i wybór amerykańskiej technologii. Zewnętrzną powłokę, wykonaną na licencji NASA (Amerykańskiej Agencji Kosmicznej), dostarczono z USA. Materiał, z której jest wykonana i technologia jej produkcji objęte są tajemnicą. Powłokę ułożono na wykonany wcześniej betonowy fundament. Po uszczelnieniu została nadmuchana jak balon. Tak powstałą kopułę ocieplono i dopiero wówczas zamontowano wewnątrz konstrukcje stalowe, posadzki i klatki schodowe. Obecnie w środku realizowane są prace wykończeniowe. Jest to druga tego typu konstrukcja w Polsce. Wybudowane wcześniej w Trójmieście dwie kopuły pełnią funkcję magazynową.

Na kilkuhektarowym terenie w przyszłości wybudowany ma zostać także Park Turystyki i Rozrywki, którego ,,kosmiczna stacja" jest dopiero zapowiedzią.

Kilka szczegółów dotyczących budowy "kosmicznego miasteczka" RMF FM w Alwerni przy autostradzie A4 Kraków-Katowice. Wygląda ono jak przyszła osada ziemian na Marsie i budzi zainteresowanie kierowców i pasażerów samochodów.

Zamysł stworzenia nowego centrum RMF FM, w którym docelowo ma też mieścić się RMF TV, powstał w głowie Stanisława Tyczyńskiego w 1999 roku. Prezes RMF FM jak zawsze od razu przystąpił do realizacji nowego pomysłu.
"Kosmiczne miasteczko" tworzy zespół 13 kopuł. Dwie największe mają średnicę 50m i wysokość 25 metrów. Każda z kopuł podzielona jest na 2 lub 3 kondygnacje. W centralnym punkcie znajduje się klatka schodowa o kolistym kształcie. Nieziemskie czasze już wkrótce staną się studiami RMF TV i Radia RMF FM. Nie zabraknie także miejsca dla restauracji i sali sportowo widowiskowej (cały kompleks to 13 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej = 1,3 ha)

Zewnętrzna powłoka każdej z 13 czasz została wykonana na licencji NASA (Amerykańskiej Agencji Kosmicznej) w U.S.A., a następnie przywieziona do Polski. Skład tej kosmicznej powłoki objęty jest ścisłą tajemnicą! Wiadomo jedynie, że ma ona zapewnić doskonałą ochronę kopuł przed działaniem czynników atmosferycznych.

Powłokę rozkładano na betonowym fundamencie, uszczelniano, a następnie nadmuchiwano jak balon. Tak powstałą kopułę usztywniono poprzez natryskiwanie na nią od wewnątrz sztywnej pianki poliuretanowej (SzPPU). SzPPU stanowi jednocześnie znakomitą warstwę izolacyjną lepszą niż styropian o tej samej grubości. Dzięki natryskiwaniu SzPPU na powłokę na "suficie" i "ścianach" kopuł nie ma żadnych spojeń. Ponadto SzPPU jest odporna na grzyby i pleśń. Jest też w pełni nieszkodliwa dla środowiska. Prawdopodobnie także w ww. piance zostały umieszczone elementy metalowe, na które następnie nałożono warstwę betonu (poprzez natrysk). Kolejnym etapem budowy było wykonanie betonowych stropów w kopułach, które rozdzielają poszczególne kondygnacje. Pomiędzy piętrami zamontowano klatki schodowe. Nie są to jednak zwykłe schody. Także i na ten element konstrukcyjny nałożono wysokie wymagania i wykonano elementy metalowe o łącznej wadze 460 ton.

Całość została przygotowana do zabezpieczenia antykorozyjnego poprzez piaskowanie do 2,5 stopnia czystości, zabezpieczona na czas transportu i składowania. Następnie elementy metalowe zamontowano w 7 kopułach i pokryto ognioodporną farbą.

Aby umożliwić łatwe przemieszczanie się pracowników kosmicznej stacji RMF FM pomiędzy wszystkimi kopułami zbudowano przeszklone korytarze.

Kolejną ciekawostką jest system oświetlenia ww. korytarzy. Otóż światła zapalają się przed przechodzącą osobą i wyłączają zaraz po jej przejściu. To nie tylko sposób na ograniczenie zużycia energii, ale także kolejny element kosmiczności miasteczka. Wszystkie pomieszczenia będą oczywiście klimatyzowane. Gwiezdne miasteczko RMF FM znajduje się obecnie na etapie wyposażania kopuł. Początkowo zakładano szybszą realizację inwestycji, ale życie weryfikuje plany, nawet te kosmiczne. Możemy także zdradzić, że na kilkuhektarowym terenie wokół kosmicznej siedziby RMF FM i RMF TV powstanie Park Turystyki i Rozrywki.

Pomiędzy autostradą , a Puszą Dulowską powstaje Park Turystyki i Rozrywki składający się z 13 kopuł. Docelowo ma być tu zlokalizowana siedziba Radia RMF FM oraz multimedialne centrum dla aglomeracji krakowskiej i katowickiej, ze studiami radiowym i telewizyjnym, a także kina, sale koncertowe i rekreacyjne, co stanowi szansę dla rozwoju turystyki weekendowej i podnosi walory inwestycyjne gminy Alwernia.

Niemal 40 km od Krakowa, przy trasie Kraków-Katowice, w Nieporazie stoi trzynaście budynków w kształcie kopuł zbudowanych według pomysłu i projektu prezesa RMF. Kosmiczne miasteczko, jak określają je złośliwi, ma już swoją historię. Inwestycja, która pochłonęła wielkie wówczas pieniądze, została sprzedana (za 89 mln zł) jednej z firm, a następnie ponownie od niej wyleasingowana na kilkanaście lat. Niedawno inwestycja została wykupiona, kopuły są znów własnością RMF FM. Podobno ma zostać dobudowana czternasta, nieduża, z przeznaczeniem na hotel i biuro. Nowa spółka nazywa się Digit Cinema i zajmie się głównie produkcją filmową dla telewizji, Internetu oraz contentu, czyli multimedialnych serwisów dostarczanych do telefonów komórkowych.

W kopułach ma się mieścić siedem studiów telewizyjnych i filmowych, także studia radiowe. W kopułach mieszczą się także wszelkie najnowsze osiągnięcia techniki komputerowej, pozwalające nie tylko na produkcję programów i filmów, ale także umożliwiające ich szeroką dystrybucję w Internecie, komórkach, iPodach, na wszelkich dostępnych, nowoczesnych nośnikach.

Park Turystyki i Rozrywki

Nieporaz, gm. Alwernia.

ALVERNIA PRODUCTION Sp.z o.o.
ALVERNIA STUDIOS Sp.z o.o.
Siedziba firmy: ul. Grzybowska 85, 00-844 Warszawa
Adres korespondencyjny: Nieporaz 117, 32-566 Alwernia
tel. +48 12 3-444-000
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
http://alverniastudios.com/

Źródło opisu: http://alverniastudios.com/

Zdjęcia miejsca - Kosmiczne miasteczko - siedziba RMF

Kosmiczne miasteczko - siedziba RMF
Kosmiczne miasteczko - siedziba RMF
Kosmiczne miasteczko - siedziba RMF
Kosmiczne miasteczko - siedziba RMF
Kosmiczne miasteczko - siedziba RMF
Album autora miejsca
Posiadasz więcej ciekawych zdjęć powiązanych z tym miejscem ? Możesz dodać je do opisu tego miejsca
Źródło zdjęć (album autora) : commons.wikimedia.org

Dojazd i lokalizacja miejsca - Kosmiczne miasteczko - siedziba RMF

Wydarzenia powiązane z tym miejscem

Niestety nie znaleziono wydarzeń powiązanych z tym miejscem

Użytkownicy którzy odwiedzili bądź zamierzają odwiedzić to miejsce

Recenzje, komentarze i opinie do miejsca

Zobacz wszystkie recenzje użytkowników

Przeciętna ocena wystawiona przez 1 użytkownika(ów)

Ocena 
 
3.5  (1)
Twoja ocena
Ocena
Twój komentarz/opinia (wymagane)*
    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
Recenzent: Anonim ( gość )    Kwiecień 09, 2013
Ocena 
 
3.5

Ocena z poprzedniej wersji serwisu, obliczona na podstawie 115 głosów.

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 0Nie 0
Zgłoś tę recenzję
kkika2009 ( 1709 pkt ) Recenzent: kkika2009 ( 1709 pkt )    Październik 27, 2010
Top 10 Recenzent   -   Zobacz wsyzstkie moje recenzje

Można to zwiedzać??

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 4Nie 1
Zgłoś tę recenzję
Exumer ( 409 pkt ) Recenzent: Exumer ( 409 pkt )    Sierpień 03, 2010
Top 10 Recenzent   -   Zobacz wsyzstkie moje recenzje

Prawie jak na Antarktydzie !!

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 2Nie 2
Zgłoś tę recenzję

Zawsze kiedy tamtendy przejedzam to mówie ze balony stojące :D ciekawe

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 3Nie 3
Zgłoś tę recenzję

byłem tam, świetne miejsce

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 6Nie 1
Zgłoś tę recenzję

Polecam wszystkim....Poczujecie sie jak w kosmosie....

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 4Nie 1
Zgłoś tę recenzję

Wow!! Nawet nie wiedziałam, że takie miasteczko u nas istnieje!!
Dziękuję za informację, teraz trzeba dodać kolejny punkt na mapie, który chcę zdobyć:)

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 2Nie 0
Zgłoś tę recenzję
kj11622 ( gość ) Recenzent: kj11622 ( gość )    Luty 24, 2010
  -   Zobacz wsyzstkie moje recenzje

w0w ale świetnie musze tam pojechać pozdro

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 3Nie 0
Zgłoś tę recenzję

Robi wrażenie;)

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 2Nie 0
Zgłoś tę recenzję
olaa ( 31 pkt ) Recenzent: olaa ( 31 pkt )    Luty 07, 2010
Top 100 Recenzent   -   Zobacz wsyzstkie moje recenzje

łał! Polska się rozwija ;)

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 5Nie 0
Zgłoś tę recenzję
FairyTale ( gość ) Recenzent: FairyTale ( gość )    Luty 05, 2010
  -   Zobacz wsyzstkie moje recenzje

Ciekawie wyglada!

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 4Nie 0
Zgłoś tę recenzję
teresasz ( 69 pkt ) Recenzent: teresasz ( 69 pkt )    Grudzień 29, 2009
Top 50 Recenzent   -   Zobacz wsyzstkie moje recenzje

fajnie:-)

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 3Nie 1
Zgłoś tę recenzję
kacper_1 ( 33 pkt ) Recenzent: kacper_1 ( 33 pkt )    Grudzień 15, 2009
Top 100 Recenzent   -   Zobacz wsyzstkie moje recenzje

Muszę? się wybrać

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 2Nie 3
Zgłoś tę recenzję
jula_5 ( 3 pkt ) Recenzent: jula_5 ( 3 pkt )    Grudzień 09, 2009
Top 500 Recenzent   -   Zobacz wsyzstkie moje recenzje

Wow!
wygląd jak jakaś kosmiczna planeta!
wgl nie wygląda na polske;p

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 5Nie 0
Zgłoś tę recenzję
BajdeQ ( 101 pkt ) Recenzent: BajdeQ ( 101 pkt )    Listopad 20, 2009
Top 50 Recenzent   -   Zobacz wsyzstkie moje recenzje

Muszę się tam wybrać niedługo.

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 2Nie 3
Zgłoś tę recenzję
katja_es ( 79 pkt ) Recenzent: katja_es ( 79 pkt )    Październik 14, 2009
Top 500 Recenzent   -   Zobacz wsyzstkie moje recenzje

niezle sie zagospodarowali - chyba jedyny tak kosmiczny obiekt w Polsce

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 3Nie 1
Zgłoś tę recenzję
adami22 ( 104 pkt ) Recenzent: adami22 ( 104 pkt )    Wrzesień 24, 2009
Top 50 Recenzent   -   Zobacz wsyzstkie moje recenzje

no z drogi jakby siedziba nasa a to nasza rmf-ka

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 4Nie 2
Zgłoś tę recenzję
szejk91 ( 11 pkt ) Recenzent: szejk91 ( 11 pkt )    Wrzesień 20, 2009
Top 500 Recenzent   -   Zobacz wsyzstkie moje recenzje

bardzo fajne miejsce, siedziba najlepszego radia w polsce, mozna dostac darmowe pamiatki itp. polecam

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 3Nie 4
Zgłoś tę recenzję
kabel80 ( 1481 pkt ) Recenzent: kabel80 ( 1481 pkt )    Wrzesień 08, 2009
Top 50 Recenzent   -   Zobacz wsyzstkie moje recenzje

musze to zobaczyc

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 5Nie 1
Zgłoś tę recenzję
becia119 ( 4261 pkt ) Recenzent: becia119 ( 4261 pkt )    Wrzesień 08, 2009
Top 10 Recenzent   -   Zobacz wsyzstkie moje recenzje

Wygląda bardzo ciekawie ;)

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 4Nie 1
Zgłoś tę recenzję
 
Zobacz wszystkie recenzje użytkowników
 

Zobacz również podobne miejsca

Wzgórze Wawelskie z Zamkiem Królewskim
Wawel 5 - Kraków
Kraków Tourist Wheel
Bulwar Wołyński - Kraków
Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce
Rynek Kleparski 4/13 - Kraków
Rejsy do Tyńca Kraków
Bulwar Czerwieński - Kraków
Statek Orka rejsy po Wiśle w Krakowie
Bulwar Czerwieński - Kraków
Katamaran rejsy po Wiśle Kraków
Bulwar Czerwieński - Kraków
Park Rozrywki Dinolandia w Inwałdzie k. Andrychów
Inwałd ul. Wadowicka 167 - Kraków
Staw Płaszowski Kraków
Powstańców Wielkopolskich - Kraków
Balon Widokowy Kraków
Rondo Grunwaldzkie - Bulwary Wiślane - Kraków
Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski Arka Pana Nowa Huta
Obrońców Krzyża 1 - Kraków

Informacje prawne