| Miasteria.pl 2007-2013 |
Zaloguj się przez Facebook

Ojcowski Park Narodowy Hot

Parki | Ojców 9 - Olkusz
4.0/5
 
Recenzji: 8

Opis miejsca

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy jest położony w południowej części kraju, w województwie małopolskim, w odległości 16 km na północ od Krakowa, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Park obejmuje doliny dwu niewielkich rzek - Prądnika i Sąspówki oraz przyległe fragmenty wierzchowiny jurajskiej. Park został utworzony w 1956 roku na obszarze 1440 ha. Aktualna jego powierzchnia wynosi 2146 ha z czego 1529 ha zajmują lasy. Ochroną ścisłą objętych jest 251 ha terenów leśnych. Jest to najmniejszy park narodowy w Polsce. Początki ochrony obszaru parku sięgają 1924 roku, kiedy to z inicjatywy W. Szafera opracowano pierwszą monografię przyrodniczą tego regionu oraz projekt rezerwatu w Dolinie Prądnika i Sąspowskiej.

Podłoże geologiczne obszaru parku stanowią wapienie jurajskie, które powstały około 150-180 mln lat temu. W wyniku działania wód krasowych w dolinach ojcowskich powstał osobliwy krajobraz urozmaicony stromymi ścianami wąwozów, osiągających do 120 m głębokości oraz przeróżnymi formami skałkowymi i ostańcami. W rejonie Ojcowa występują dwie odmiany wapieni: skaliste i ławicowe. Wapienie skaliste są odporne na wietrzenie i tworzą wspaniałe ostańce oraz izolowane skałki w dolinach o urozmaiconych kształtach (Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy i inne). Na terenie parku znajduje się ok. 400 jaskiń i inne formy krasowe, takie jak: wywierzyska, wciosy, rozłogi czy leje krasowe. Do najdłuższych jaskiń w parku należą: jaskinia Łokietka (320 m), jaskinia Ciemna (230 m) i jaskinia Zbójecka (189 m). Gleby wytworzone są na wapieniach, glinach i lessach.
Wody
Obecna sieć rzeczna parku wykształciła się pod koniec trzeciorzędu w wyniku wgłębnej erozji potoków. Głównym ciekiem jest Prądnik, a jedynym jego dopływem na terenie parku jest Sąspówka. Potoki te zaopatrywane są w wodę z ok. 20 źródeł szczelinowo-krasowych zwanych wywierzyskami.
Roślinność
Różnorodność rzeźby terenu oraz mikroklimatu wpłynęły na bogactwo i urozmaicenie flory parku, na terenie którego występuje około 1000 gatunków roślin naczyniowych o różnych wymaganiach ekologicznych i pochodzeniu, w tym m.in. ok. 50 gatunków górskich i ponad 100 ciepłolubnych występujących głównie na południu Europy. Do najciekawszych z nich zalicza się: nasz największy storczyk - obuwik pospolity, subalpejski chaber miękkowłosy, stepowa trawa - ostnica Jana oraz rosnąca na jedynym w Polsce stanowisku macierzanka wczesna. W parku stwierdzono także 110 gatunków mszaków, 73 gat. wątrobowców, 370 gat. porostów i 1140 gatunków grzybów. W okresie tworzenia parku głównymi zbiorowiskami leśnymi były bory mieszane (38% powierzchni parku), w których dominowała sosna, jodła i świerk. Grądy zajmowały 16% powierzchni a buczyny 9%. W wyniku sukcesji wtórnej oraz oddziaływania emisji zanieczyszczeń przemysłowych, struktura zbiorowisk leśnych uległa zasadniczej przemianie. Obecnie bory mieszane zajmują 5% obszaru parku a do roku 2010 przewiduje się ich zanik; dominują zaś grądy (40%) oraz buczyna karpacka (31%).
Zwierzęta
Fauna parku jest bardzo bogata. Dotychczasowe badania wskazują na bytowanie na jego terenie ok. 5500 gatunków zwierząt; ogólną zaś ich liczbę szacuje się na 12000 gatunków. Spośród ssaków występują takie jak: borsuk, orzesznica, gronostaj oraz introdukowany w 1985 roku bóbr. Do najciekawszych ssaków należą nietoperze, z których wiele zimuje w tutejszych jaskiniach. Z 15 obserwowanych gatunków nietoperzy, zwraca uwagę osiągający tu północny kres swego występowania nocek orzęsiony. Wśród ptaków stwierdzono 134 gatunki m.in.: żyjącego głównie w górach pluszcza. Najliczniej reprezentowany i najbardziej urozmaicony jest świat owadów, liczący ok. 4600 gatunków, w tym m.in.: 1700 gatunków chrząszczy, ponad 950 gat. błonkówek i 1075 gat. motyli.
Kultura materialna i turystyka
Najstarsze ślady bytności człowieka na tym terenie pochodzą ze starszego paleolitu i liczą około 120 tys. lat. Późniejsze stanowiska archeologiczne z jaskiń reprezentują kultury lewaluasko-mustierską, mikocko-prądnicką (ok. 70-54 tys. lat p.n.e.) i jerzmanowicką (ok. 36 tys. lat p.n.e.). Z okresem neolitu wiąże się kopalniana eksploatacja krzemienia i jego obróbka w rejonie Ojcowa. Na terenie parku znajdują się liczne zabytki architektury. Należą do nich m.in: dobrze zachowany, renesansowy zamek w Pieskowej Skale i ruiny gotyckiego zamku w Ojcowie. Obydwa te obiekty, były ogniwami średniowiecznego systemu obronnego chroniącego południowo-zachodnią granicę Polski. W zamku w Pieskowej Skale mieści się muzeum Oddział Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Ojcowski Park Narodowy posiada stałą ekspozycję w Muzeum im. prof. Wł. Szafera, którą co roku odwiedza około 40 tys. osób. Innymi obiektami udostępnionymi do zwiedzania są: Jaskinia Łokietka, Jaskinia Ciemna oraz ruiny zamku w Ojcowie. Muzeum im. prof. Wł. Szafera powstało w Ojcowskim Parku Narodowym w roku 1965. Gromadzi ono dane o zasobach i zjawiskach zachodzących na terenie parku, przygotowuje warunki do prowadzenia badań naukowych oraz propaguje wiedzę o parku i regionie. Park wydaje pismo "Prądnik", w którym publikowane są prace dotyczące zagadnień ochrony przyrody i środowiska oraz edukacji. Z uwagi na bliskość Krakowa park jest odwiedzany przez licznych turystów, którzy mają do dyspozycji bogatą infrastrukturę (muzeum, szlaki, schrony, itp).

Ceny biletów:
ulgowy od - 4 PLN
bilet rodzinny - 30 PLN

Godziny otwarcia:
zawsze - 10:00-16:00


http://www.opn.pan.krakow.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
tel. 0048 12 389 20 05
Ojcowski Park Narodowy

Ojców 9, 32-047 Ojców
tel.: 012 389 20 05, 012 389 14 90, 012 389 10 39 fax.: 012 389 20 06

www: www.opn.pan.krakow.pl

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Źródło opisu: http://www.opn.pan.krakow.pl

Zdjęcia miejsca - Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy
Album autora miejsca
Posiadasz więcej ciekawych zdjęć powiązanych z tym miejscem ? Możesz dodać je do opisu tego miejsca
Źródło zdjęć (album autora) : http://www.opn.pan.krakow.pl

Dojazd i lokalizacja miejsca - Ojcowski Park Narodowy

Wydarzenia powiązane z tym miejscem

Niestety nie znaleziono wydarzeń powiązanych z tym miejscem

Użytkownicy którzy odwiedzili bądź zamierzają odwiedzić to miejsce

Recenzje, komentarze i opinie do miejsca

Przeciętna ocena wystawiona przez 1 użytkownika(ów)

Ocena 
 
4.0  (1)
Twoja ocena
Ocena
Twój komentarz/opinia (wymagane)*
    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
Recenzent: Anonim ( gość )    Kwiecień 09, 2013
Ocena 
 
4.0

Ocena z poprzedniej wersji serwisu, obliczona na podstawie 58 głosów.

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 0Nie 0
Zgłoś tę recenzję
Recenzent: Anonim ( gość )    Styczeń 09, 2013

super naprawdę dobre do zadania

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 1Nie 0
Zgłoś tę recenzję
Recenzent: Anonim ( gość )    Styczeń 09, 2013

:D super naprawdę dobre do zadania

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 1Nie 0
Zgłoś tę recenzję
Recenzent: Anonim ( gość )    Grudzień 07, 2011

Super bardzo pomocne do zadania:D :D ;-)

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 4Nie 0
Zgłoś tę recenzję
Recenzent: Anonim ( gość )    Grudzień 20, 2010

:oops: loll

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 5Nie 3
Zgłoś tę recenzję
Ecotravel ( 23 pkt ) Recenzent: Ecotravel ( 23 pkt )    Grudzień 05, 2010
Top 500 Recenzent   -   Zobacz wsyzstkie moje recenzje

Ojcowski Park Narodowy to miejsce idealne na wycieczki szkolne ale również na weekend dla każdego! Kocham to miejsce! Zapraszam do Ojcowa http://www.ojcow.pl :lol:

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 8Nie 2
Zgłoś tę recenzję
Recenzent: Anonim ( gość )    Czerwiec 07, 2010

Mi potrzebne są opisy parków a nie zdjęcia

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 3Nie 8
Zgłoś tę recenzję
Recenzent: Anonim ( gość )    Listopad 18, 2009

Miejsce fantastyczne, czy to na wiosenny weekend lub jesienny spacer w kolorach jesiennego słońca Polecam wszystkim :)

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 9Nie 2
Zgłoś tę recenzję
 

Zobacz również podobne miejsca

Nie znaleziono żadnych pozycji

Informacje prawne

Wybrane miasto | Zmień miasto
Znasz wiecej ciekawych miejsc w miescie Olkusz ? Dodaj je do Miasterii, zajme Ci to tylko chwile !