| Miasteria.pl 2007-2013 |
Zaloguj się przez Facebook

Pałac Raczyńskich Złoty Potok

Atrakcje turystyczne | Złoty Potok - Częstochowa
2.5/5
 
Recenzji: 2

Opis miejsca

Pałac Raczyńskich Złoty Potok

Pałac Raczyńskich i dworek Krasińskiego to dwa obiekty, które warto obejrzeć będąc na Jurze w Złotym Potoku. Położone są obok siebie w malowniczym parku, przy stawie Irydion nazwanym tak przez poetę Krasińskiego.

Zabytkowy park (38,5 ha) na terenie którego usytuowane są: Dworek Krasińkich (obecnie muzeum) i okazały lecz zniszczony Pałac Raczyńskich. W parku można spotkać wiele gatunków drzew sprowadzonych tutaj z różnych zakątków Europy.

Pałac Raczyńskich powstał w 1856 r. i został zbudowany przez Wincentego Krasińskiego, przebudowali go w latach 1903-1905 Raczyńscy. Dworek Krasińskich powstał w 1829 r. jako obiekt parterowy w stylu klasycystycznym. W 1857 r. przez kilka miesięcy przebywał tutaj poeta Zygmunt Krasiński. Obecnie w dworku znajduje się Muzeum Krasińskiego.

Dwór w Potoku przebudowany został przez Jana Silnickiego najprawdopodobniej w 1581 r. w formę piętrowej kamienicy, na miejscu istniejącego wcześniej dworu obronnego z wieżą wybudowanego przez Jelitczyków a przejętego później przez Szreniawitów (Potockich). Jan Koryciński odsprzedał w 1625 r. bratankowi Janowi Koniecpolskiemu dwór wymieniany już jako zamek. Kolejnymi właścicielami byli Potoccy, a następnie po upadku Powstania Styczniowego przejęli go książęta kurlandzcy - Bironowie. Zamek stopniowo podupadał a następni właściciele Szaniawscy później Pruszakowie nie remontowali budynku z powodu finansowych. W 1851 r. zamek zakupił gen. Wincenty Krasiński i w 1856 r. przebudował go na rezydencję pałacową w stylu pseudoklasycystycznym z elementami neorenesansowymi. Front zwrócony na zachód zdobi ryzalit zakończony trójkątnym przyczółkiem z kartuszem herbowym. W północnym skrzydle pałacu znajdowała się romantyczna wieża, którą rozebrano w 1939 r. W 1877 r. do pałacu sprowadziła się starsza córka Zygmunta Krasińskiego - Maria Beatrix, która wyszła za mąż za hrabiego Aleksandra Raczyńskiego z Rogalina. Po jej śmierci od 1886 r. do 1903 r. w pałacu mieszkał plenipotent małoletniego wnuka poety Karola Raczyńskiego - Tadeusz Dzierżykraj Morawski herbu Nałęcz z rodziną.

Pałac od 1903 r. do 1905 r. został gruntownie przebudowany wg projektu Jana Heuricha i Zygmunta Hendla. Przed portykiem zdobiącym główne wejście do pałacu ustawione są dwa marmurowe lwy, podtrzymujące tarcze herbowe: św. Jerzy zabijający smoka - rodu Czetwiertyńskich. Hrabia Karol Raczyński ożenił się z księżną Stefanią Czetwiertyńską. Drugi lew podtrzymuje tarczę herbową Nałęcz (przewiązka).Lwy te były ukryte na czas wojny tj. zakopane w miejscu, w którym obecnie stoją. Po wkroczeniu hitlerowców Wehrmacht zajął pałac. Najcenniejsze wyposażenie pałacu wywieźli Niemcy pod koniec 1944 r. Resztę zniszczyli po wkroczeniu Rosjanie, rozpalając w pałacu ognisko resztkami mebli aby się ogrzać, strzelano przy tym do popiersi i obrazów. Pozostałość wyposażenia rozebrała okoliczna ludność. Władze komunistyczne znacjonalizowały pałac po wojnie i wydały hrabiemu Raczyńskiemu zakaz powrotu do Złotego Potoku.

Ostatni właściciel Złotego Potoku hrabia Karol Raczyński - wnuk Zygmunta Krasińskiego zmarł w Łodzi w 1946 r. Po wojnie w pałacu mieściło się Technikum Rolnicze potem Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego a następnie oddział Zespołu Parków Krajobrazowych.

Pałac Raczyńskich (zbudowany w 1856 r.) i Dworek Krasińskich (z 1829 r.) otoczone są prawie czterdziestohektarowym parkiem w stylu angielskim, przez którego środek przepływa Wiercica (zdecydowała ona o nadaniu parkowi romantycznego charakteru). Park został zaprojektowany przez Franciszka Szaniora, który postanowił wzbogacić jego florę takimi gatunkami drzew i krzewów jak chociażby tulipanowiec amerykański czy karagana syberyjska. Na terenie zespołu pałacowo-parkowego odnaleźć można także interesujący pomnik przyrody ? ok. 600-letni dąb ?Dziad?. Pałac zbudowany został na polecenie gen. Wincentego Krasińskiego w stylu klasycystycznym, tak jak i sąsiadujący z nim dworek, w którym latem 1857 r. mieszkał Zygmunt Krasiński.


Urząd Gminy w Janowie
ul. Częstochowska 1;
42-253 Janów
Źródło opisu: http://www.janow.pl/?s=a&t=1&m=&i=253

Zdjęcia miejsca - Pałac Raczyńskich Złoty Potok

Pałac Raczyńskich Złoty Potok
Pałac Raczyńskich Złoty Potok
Pałac Raczyńskich Złoty Potok
Album autora miejsca
Posiadasz więcej ciekawych zdjęć powiązanych z tym miejscem ? Możesz dodać je do opisu tego miejsca
Źródło zdjęć (album autora) : http://www.janow.pl/?s=a&t=1&m=&i=253

Dojazd i lokalizacja miejsca - Pałac Raczyńskich Złoty Potok

Wydarzenia powiązane z tym miejscem

Niestety nie znaleziono wydarzeń powiązanych z tym miejscem

Użytkownicy którzy odwiedzili bądź zamierzają odwiedzić to miejsce

Recenzje, komentarze i opinie do miejsca

Przeciętna ocena wystawiona przez 1 użytkownika(ów)

Ocena 
 
2.5  (1)
Twoja ocena
Ocena
Twój komentarz/opinia (wymagane)*
    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
Recenzent: Anonim ( gość )    Kwiecień 09, 2013
Ocena 
 
2.5

Ocena z poprzedniej wersji serwisu, obliczona na podstawie 9 głosów.

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 0Nie 0
Zgłoś tę recenzję
Recenzent: Anonim ( gość )    Kwiecień 17, 2011

Pałac w Złotym Potoku wrócił do spadkobierców.
Zespół pałacowo-parkowy w Złotym Potoku wraca do potomków przedwojennych właścicieli.

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 0Nie 0
Zgłoś tę recenzję
 

Zobacz również podobne miejsca

Bastion św. Rocha w Częstochowie
Kordeckiego 2 - Częstochowa
Jasna Góra , Częstochowa
Kordeckiego 2 - Częstochowa
Laserowy paintball w Częstochowie
Wilsona 30 - Częstochowa
Park Miniatur Sakralnych Złota Góra Częstochowa
Wapienna 8a - Częstochowa
Jurajski Gród Park Miniatur Zamków Jurajskich Janów
ul. Częstochowska 14, Piasek - Częstochowa
Aleja Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie
Aleja Najświętszej Maryi Panny Aleja Najświętszej Maryi Panny - III Aleja - Częstochowa
Linia turystyczna Częstochowa - piętrowy autobus
ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 1/31 - III Aleja - Częstochowa
Dworek Krasińskich Złoty Potok - Muzeum Regionalne
Kościuszki 11 - Częstochowa
Zamek Bobolice
Bobolice - Częstochowa
Ruchoma szopka Olsztyn
Kühna 1 - Częstochowa

Informacje prawne

Wybrane miasto | Zmień miasto
Znasz wiecej ciekawych miejsc w miescie Częstochowa ? Dodaj je do Miasterii, zajme Ci to tylko chwile !