| Miasteria.pl 2007-2013 |
Zaloguj się przez Facebook

Park Kultury w Powsinie

Parki | Maślaków 1 - Warszawa
4.0/5
 
Recenzji: 2

Opis miejsca

Park Kultury w Powsinie

Park Kultury położony jest na górnym tarasie Skarpy Warszawskiej, w południowej części Warszawy. Teren Parku jest płaski, łagodnie pofałdowany; przecięty w środkowej swojej części wąwozem erozyjnym; biegnącym ze wschodu na zachód o długości 750 m i głębokości od 4 do 10 m.

Pośród licznych drzew porastających Park, zachowało się dużo starodrzewu; z takimi okazami jak: dąb szypułkowy - obecnie pomnik przyrody; grupa topól czarnych rosnących na skarpie, sosny przy pętli autobusowej; czy też grupy dębów w wielu fragmentach Parku. Równie ciekawie prezentują się rosnące w ogrodzie regularnym świerki srebrne i jarzębina płacząca oraz okalające ogród szpalery żywotników olbrzymich.

Park jest ostoją licznie występujących gatunków zwierząt, a głównie ptaków, takich jak sikory, pełzacze, kowaliki, dzięcioły, sójki, sowy, puszczyki. Często zatrzymują się tu ptaki przelotne: rudziki, czyże i zięby.

Park Kultury w Powsinie leży na dawnym, wysokim brzegu pradoliny Wisły zakończonym skarpą ostro przechodzącą w niżej położone tereny równinne ciągnące się aż do samej Wisły. Na szczególną uwagę zasługują również doskonale wykształcone i piękne w swej malowniczości wąwozy erozyjne. Kompleks leśny Parku, składa się głównie z lasu liściastego (grądowego) oraz boru mieszanego (drzewa iglaste i liściaste). Pomimo ogólnie przyjętego wieku lasu jako młodego, można w nim znaleźć okazy mające powyżej 100 lat oraz nieliczne co prawda, ale jednak; egzemplarze 300-letnich drzew (dąb szypułkowy i topole czarne). Najczęściej spotykanymi gatunkami drzew są: sosna, świerk, modrzew, buk, wiąz, brzoza i dąb.

Gęstwinę niższą tworzą krzewy leszczyny, kaliny, derenia. Wczesną wiosną można podziwiać i upajać się zapachem konwalii, przylaszczków i pierwiosnków. Pośród tej bogatej flory znalazła swą siedzibę dzika zwierzyna. Stąd często widać przemykające wśród drzew stadko saren, czy też rudą kitę znikającego lisa. Miłośnicy tropów łatwo odgadną, którędy szedł na nocny żer dzik, a gdzie pokicał zając. Spacerując nasłuchamy się do woli cudownych treli przeróżnej ptasiej czeredki.

OGRÓD ZABAW DLA DZIECI
Wszystkie urządzenia:

* huśtawki
* zjeżdżalnie
* piaskownice
* drewniane mini budowle
* stoły piknikowe

znajdują się wśród drzew i krzewów, a dojście do nich zapewnia oryginalny system drewnianych podestów.
Bezpieczeństwo dzieci poprawia wyłożona wokół urządzeń syntetyczna nawierzchnia z elastycznej wykładziny.
Na terenie Ogrodu znajduje się zadaszona estrada z zapleczem, na której w sezonie letnim organizowane są kameralne występy artystyczne i np. projekcje filmowe dla dzieci.


Przez teren Parku Kultury przebiegają fragmenty szlaków turystycznych PTTK - zielonego i czerwonego. Przekraczają one granicę Parku na skrzyżowaniu ul. Maślaków i Nowoursynowskiej. Na początku trasa obydwu szlaków jest wspólna, przebiega fragmentem drogi stanowiącej zachodnią granicę Parku. Po lewej stronie drogi duża polana z pawilonem rekreacyjno-sportowym i kortami. Przed pawilonem, od strony ul. Maślaków rośnie potężny, ponad 260-letni dąb szypułkowy "HETMAN", będący pomnikiem przyrody.

Niebawem szlaki rozwidlają się. Kontynuując spacer szlakiem zielonym wchodzimy ścieżką do lasu i po chwili dochodzimy do głębokiego jaru. Po lewej stronie grobli była niegdyś strzelnica, po jej prawej stronie znajduje się ostoja przyrody. Szlak wiedzie dalej koroną jaru, następnie obok naturalnych boisk i urządzeń rekreacyjnych do asfaltowej drogi. To ulica Trufli, która skręcając w lewo możemy dojść do bocznego wejścia do Ogrodu Botanicznego PAN. Szlak natomiast dochodzi do pętli MZA i ulicami Prawdziwka i Sadową wkracza na tereny Klarysewa.

Po rozwidleniu szlak czerwony skręca w lewo i wiedzie drogą obok wejścia głównego do pawilonu. Korty tenisowe, siłownia, kręgielnia, bilard, sauna, solarium oraz sala restauracyjna, barek i letni taras zapewniają wszechstronne możliwości wypoczynku. Wychodzimy z pawilonu i zbliżając się do części centralnej Parku po lewej stronie mijamy plac gier z boiskami do siatkówki plażowej, siatkówki, boiskami do mini golfa, następnie Ogród zabaw dla dzieci, Bar "Pod Jaskółką" i nasadzenia ogrodu regularnego z fontanną.

Jesteśmy w części centralnej Parku. Po prawej stronie widoczna kopuła letniego amfiteatru, następnie w lewo od niego zespół domków turystycznych i basen kąpielowy. Obok klombu centralnego drewniany budynek klubowy dawnego "Polskiego Country Clubu", za nim Restauracja i Bar "Pod Sosnami" i 50 metrów dalej drewniana altanka - dawna budka kasjera (pozostałość po przedwojennym polu golfowym). Schodzimy w dół na pętlę MZA. Zbaczając kilkaset metrów ze szlaku (w prawo od pętli); natrafimy tuż nad brzegiem skarpy na zachowane w doskonałym stanie pozostałości okopów i rowów łącznikowych z czasów ostatniej wojny.

Park Linowy w Powsinie

W 2007 r na terenie parku Kultury w Powsinie otworzyliśmy nasz pierwszy obiekt linowy. Do parku zapraszamy zarówno dzieci już od piątego roku życia, jak i dorosłych.

Obiekt znajduje się w południowej części Parku Kultury tuż za muszlą koncertową. Na powierzchni hektara zbudowaliśmy trzy trasy wspinaczkowe o zróżnicowanym stopniu trudności - łatwa Super Kid, średnio trudna Odkrywca oraz trudna Adrenalina.

Na trasach są mosty linowe, wspinaczka po ściance, zjazdy na linie miedzy drzewami tzw. tyrolka itp. atrakcje. Jak w małpim gaju...


W najbliższym czasie udostępniona zostanie najtrudniejsza i jednocześnie najwyższa trasa - Extreme oraz ścieżka edukacyjna Ekolog, dzięki której odwiedzający będą mogli lepiej poznać otaczający ich las.

Wszystkim gościom zapewniamy miłą i fachową obsługę oraz pomoc naszych instruktorów.

Nadrzewne wspinaczki stanowią nie tylko ciekawą formę aktywnego wypoczynku w gronie rodziny czy przyjaciół, ale również sposób na urozmaicenie konferencji czy imprez integracyjnych dla firm.

Park otwarty jest codziennie od 10.00 do 19.00, a w weekendy do 22.00. Na miejscu jest sprzęt i instruktorzy, którzy udzielają przeszkolenia.

tel. 0 697-606-508

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.


Dojazd:

Metrem do ostatniej stacji KABATY i dalej pieszo 1600 m przez las /ul. Nowoursynowska/


Autobusami MZA

linia 519 z Centrum do pętli w Parku Kultury w Powsinie

linia 130 z Woli do pętli w Parku Kultury w Powsinie /sezonowo od maja do października/

linie 139, 700, 710, 724, 725 od stacji metra WILANOWSKA do osiedla Powsin i dalej pieszo ul. Przekorną

Samochodem

od Wilanowa drogą krajową 724 do ulicy Przekornej, na skrzyżowaniu skręcic w prawo obok motelu "Mrówka", przy lesie, skręcić w lewo i 200 m droga prosta do Parku.


Park Kultury w Powsinie

02-973 Warszawa

ul. Maślaków 1

# telefon: (0-22) 648-48-11
(0-22) 648-48-12
# fax: (0-22) 648-27-91

Pawilon Rekreacyjno-Sportowy
# telefon: (0-22) 649-45-75
# fax: (0-22) 649-96-03

Zespół ogólnodostępnych domków turystycznych

telefon: (0-22) 648-09-35

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

http://www.parkpowsin.pl

Źródło opisu: http://www.parkpowsin.pl

Zdjęcia miejsca - Park Kultury w Powsinie

Park Kultury w Powsinie
Park Kultury w Powsinie
Park Kultury w Powsinie
Park Kultury w Powsinie
Park Kultury w Powsinie
Park Kultury w Powsinie
Album autora miejsca
Posiadasz więcej ciekawych zdjęć powiązanych z tym miejscem ? Możesz dodać je do opisu tego miejsca
Źródło zdjęć (album autora) : http://www.parkpowsin.pl

Dojazd i lokalizacja miejsca - Park Kultury w Powsinie

Wydarzenia powiązane z tym miejscem

Niestety nie znaleziono wydarzeń powiązanych z tym miejscem

Użytkownicy którzy odwiedzili bądź zamierzają odwiedzić to miejsce

Recenzje, komentarze i opinie do miejsca

Przeciętna ocena wystawiona przez 1 użytkownika(ów)

Ocena 
 
4.0  (1)
Twoja ocena
Ocena
Twój komentarz/opinia (wymagane)*
    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
Recenzent: Anonim ( gość )    Kwiecień 09, 2013
Ocena 
 
4.0

Ocena z poprzedniej wersji serwisu, obliczona na podstawie 16 głosów.

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 0Nie 0
Zgłoś tę recenzję
luranuk ( 415 pkt ) Recenzent: luranuk ( 415 pkt )    Styczeń 03, 2010
Top 100 Recenzent   -   Zobacz wsyzstkie moje recenzje

fajne rodzinne miejsce

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 1Nie 0
Zgłoś tę recenzję
 

Zobacz również podobne miejsca

Balaton w Warszawie
Generała Romana Abrahama - Warszawa
Gucin Gaj Warszawa
Gucin Gaj - Fosa / al. Wilanowska - Warszawa
Park w Natolinie
Nowoursynowska 84 - Warszawa
Park Szymańskiego na Woli w Warszawie
Park Szymańskiego - Warszawa
Park im. Stefana Żeromskiego w Warszawie
A. Mickiewicza i Z. Krasińskiego (wejście Plac Wilsona) - Warszawa
Jeziorko Czerniakowskie Warszawa
Jeziorko Czerniakowskie - Warszawa
Park Szczęśliwicki Warszawa
Park Szczęśliwicki - Warszawa
Park Kępa Potocka Warszawa
Park Kępa Potocka - Warszawa
Skarpa Wiślana - Skarpa warszawska
Skarpa Wiślana - Warszawa
Kampinoski Park Narodowy
Tetmajera 38 - Warszawa

Informacje prawne