| Miasteria.pl 2007-2013 |
Zaloguj się przez Facebook

Rezerwat krajobrazowy "Kuźnik"

Atrakcje turystyczne | Kuźnik - Piła
0.0/5
 
Recenzji: 0

Opis miejsca


Rezerwat krajobrazowy „Kuźnik” położony jest przy trasie krajowej nr 10 w kierunku Piła – Wałcz, w odległości ok. 5,8 km od centrum miasta. Rezerwat wziął swoją nazwę od działającej w jego pobliżu od początków XVII w. kuźnicy, eksploatującej rudę darniową zawierającą żelazo.

Teren rezerwatu znajduje się na obszarze długiej rynny glacjalnej, rozpoczynającej się na północ od Jeziora Łachotka, a kończącej się w południowo-zachodnich krańcach Piły. Kształtowanie się tej rynny miało miejsce podczas ostatniego zlodowacenia. Dzisiejszy rezerwat, o powierzchni 96 ha, obejmuje dwie małe rynny jeziorne – zachodnią z jeziorami Kuźniczek, Kuźnik Mały i Kuźnik Duży oraz wschodnią z Jeziorem Rudnickim.


„Kuźnik” ma długą tradycję ochrony przyrody. Już w 1926 r. władze niemieckie powołały tu rezerwat, z inspiracji Richarda Frasego – wybitnego badacza pilskiej przyrody, ówczesnego komisarza do spraw ochrony pomników przyrody Marchii Granicznej. Teren rezerwatu objął trzy małe jeziora (Kuźnik Duży, Kuźnik Mały i Kuźniczek) oraz Cygańską Górę – wzniesienie pomiędzy małymi jeziorami kuźnickimi a Jeziorem Rudnickim. Na tym niewielkim obszarze ochroną objęto niezwykłą mozaikę różnorodnych zbiorowisk roślinnych. Należą do nich ciepłolubne murawy na zboczach wylesionej wówczas Cygańskiej Góry, przywodzących na myśl ciepłolubną roślinność południowej Europy. Są tu też dąbrowy, bory sosnowe i olsy, a także fragmenty boru bagiennego z torfowiskami, które nawiązują z kolei do ekosystemów borealnych, charakterystycznych dla Europy północnej.


„Kuźnik” reaktywowano na podstawie zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 31 października 1959 r., włączając do niego, poza terenami wcześniej już chronionymi, żyzne Jezioro Rudnickie z otaczającymi je podmokłymi olsami i łęgami, bory sosnowe na stokach wzniesień oraz liczne źródliska występujące wzdłuż brzegów jeziora. Celem ochrony rezerwatu jest: zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu bardzo zróżnicowanego pod względem siedliskowym wraz z otaczającą roślinnością, między innymi bażyną czarną i rzadkimi gatunkami zwierząt, oraz ze względu na nieprzeciętne walory krajobrazowe.

Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 349 gatunków roślin naczyniowych. Wśród nich znajdują się rośliny ginące i zagrożone wyginięciem w skali Wielkopolski, np. bażyna czarna, wełnianka pochwowata, modrzewnica zwyczajna, żurawina błotna. W rezerwacie występuje wiele roślin objętych ochroną prawną, np. torfowce, widłak jałowcowaty, pływacz drobny i zwyczajny, rosiczka okrągłolistna, bagno zwyczajne, przylaszczka pospolita.


W rezerwacie panują warunki odpowiednie dla bytowania licznych przedstawicieli fauny leśnej i wodnej. Wśród stwierdzonych tu wielu gatunków ptaków można spotkać m.in. zimorodka, remiza, dzięcioły, grzywacza, drozda śpiewaka i kwiczoła. Ssaki kopytne w „Kuźniku” reprezentowane są przez sarny, jelenie i dziki. Z drapieżników stwierdzono występowanie lisa, kuny leśnej i wydry. W pobliżu rezerwatu znajduje się także jedno z ważniejszych w regionie zimowisko nietoperzy (mopki, nocki duże, nocki rude).

Rezerwat można odwiedzić, poruszając się po wyznaczonych szlakach turystycznych.
Źródło opisu: http://www.czaswlas.pl/obiekty2/?p=4&id_obiekt=21

Zdjęcia miejsca - Rezerwat krajobrazowy "Kuźnik"

Rezerwat krajobrazowy
Album autora
Posiadasz więcej ciekawych zdjęć powiązanych z tym miejscem ? Możesz dodać je do opisu tego miejsca
Źródło zdjęć (album autora) : http://www.czaswlas.pl/obiekty2/?p=4&id_obiekt=21

Dojazd i lokalizacja miejsca - Rezerwat krajobrazowy "Kuźnik"

Wydarzenia powiązane z tym miejscem

Niestety nie znaleziono wydarzeń powiązanych z tym miejscem

Użytkownicy którzy odwiedzili bądź zamierzają odwiedzić to miejsce

Recenzje, komentarze i opinie do miejsca

Brak recenzji użytkowników dla tej pozycji.

Twoja ocena
Ocena
Twój komentarz/opinia (wymagane)*
    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 

Zobacz również podobne miejsca

Park Owadów OWADOGIGANT w Lubnicy - Park Rozrywki
Lubnica 40 - Piła
GeoPark Linowy Piła-Płotki
Piła-Płotki - Piła
Park Jurajski Płotki Piła
Jezioro Płotki - OTW \"Płotki\" Piła - Piła
Karoca zaczarowana w głaz - Atanazyn k/ Szamocin
Atanazyn - Piła
Młyn wodny - Łobżenica
Wyrzyska 12 - Piła
Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej
Górka Klasztorna - Piła
Parowozownia Pilska
Zakopiańska - Piła
Rejsy po Noteci - Ujście
Ujście - Piła
Centrum Zastosowań Światła-Philips Lighting Poland
Kossaka 150 - Piła

Informacje prawne

Wybrane miasto | Zmień miasto
Znasz wiecej ciekawych miejsc w miescie Piła ? Dodaj je do Miasterii, zajme Ci to tylko chwile !