| Miasteria.pl 2007-2013 |
Zaloguj się przez Facebook

Świerklaniec - Mały Wersal

Atrakcje turystyczne | Parkowa 30 - Tarnowskie Góry
3.0/5
 
Recenzji: 1

Opis miejsca

Świerklaniec - Mały Wersal
"Pałac Kawalera" i Park

Mały Wersal(nieistniejący):

Pałac w Świerklańcu powstał, podobnie jak słynne indyjskie Tadż Mahal, z miłości do kobiety. Wybudował go dla swojej małżonki hrabia (od 1901 roku książę) Guido Henckel von Donnersmarck.

Jak głosi legenda, markiza Blanka de Paiva, skądinąd znana z życia kurtyzany i awanturnicy, tak oczarowała męża, że był nawet gotów przenieść do Świerklańca paryski Wersal. Rezydencja francuskich królów została jednak na swoim miejscu, a w górnośląskich włościach Hencklów von Donnersmarcków rozpoczęła się budowa monumentalnej rezydencji. W latach 70. XIX wieku do Świerklańca ściągnęli najsłynniejsi architekci tamtych czasów z Hectorem Lefuelem, nadwornym budowniczym cesarza Napoleona III, na czele. Hrabia Guido, właściciel jednej z największych fortun w Niemczech, nie liczył się z kosztami. W ciągu sześciu lat w świerklanieckim parku, kilkaset metrów od starego zamku, stanął pałac tak wystawny, że od razu zyskał miano "Małego Wersalu". 99 pokoi urządzono na wzór francuskiej rezydencji, a apartamenty z nowoczesnymi łazienkami budziły zazdrość najbogatszych europejskich arystokratów. Przed pałacem można było podziwiać baseny, tarasy i fontanny, których strumienie tryskały na kilka metrów w górę. Autorem rzeźb na tarasie, które ocalały do dziś, był Emanuel Fremiet, twórca pomnika Joanny d'Arc w Paryżu.

Mały Wersal
Na początku lat siedemdziesiątych tych XIX wieku Guido hrabia Henckel I książę von Donnersmarck zdecydował się wybudować nową rezydencję w głębi parku świerklanieckiego. Inicjatorką pomysłu była jego pierwsza żona: markiza de Paiva.Początkowo markiza zamierzała przenieść Wersal paryski do Świerklańca, ale później zdecydowała się na budowę "Małego Wersalu" - jego kopii

Pałac powstał w latach 70-tych XIX wieku. Został wzniesiony jako warownia nizinna otoczona moczarami. Budowniczy i architekci musieli rozwiązać wiele problemów - między innymi wykonać fundamenty na tym podmokłym terenie. W ziemię wbito ponad 2000 pali dębowych o długości 10 metrów, na które wylano właściwe fundamenty.

Historia budowy "Małego Wersalu" jest bardzo słabo znana. Nie zachowały się żadne szkice projektów z wyjątkiem jednego rysunku, znajdującego się w Musee d'Orsay w Paryżu. Także projekty nigdy nie były publikowane, a było tak dlatego, że pałac budowali francuscy artyści dla niemieckiego hrabiego, tuż po wojnie miedzy Francją a Prusami. Projekt opracował francuski architekt Hektor Lefuel, który uprzednio realizował np. wielkie zlecenie połączenia pałacu Tuileries i Luwru w Paryżu (fakt, iż architekt tej miary został zatrudniony w Świerklańcu, oddaje znaczenie i wpływy Henkla von Donnersmarcka).Dla pałacu pracowali min.: Emanuel Fremiet (autor rzeźb na tarasie), firma Christofle i Charles Rissigneux, który wcześniej urządzał pałac wicekróla Egiptu.

Wzniesiona budowla w Świerklańcu reprezentowała styl neorenesansu francuskiego i ostatecznie została ukończona w 1876r. "Mały Wersal" wybudowany został z wielkim przepychem: były w nim m. in. 34 olbrzymie komnaty i 6 apartamentów z łazienkami przyprawiającymi o zawrót głowy. Podczas ważnych uroczystości rodzinnych, w których uczestniczyła rodzina i wybitne osobistości, uruchamiano fontanny ze spływającą kaskadowo wodą, czy unoszącymi się strumieniami wody na wysokość kilku metrów. Po pożarze w 1945 roku i wysadzeniu resztek murów w roku 1961, z pałacu pozostała tylko brama (obecnie znajdująca się w ZOO w Chorzowie) oraz taras ozdobiony dużą fontanną, dwoma bocznymi basenami i rzeźbami Fremieta.

Stary zamek i "Mały Wersal" zostały ograbione i spalone przez Armię Czerwoną. Dzieła zniszczenia dopełniły władze PRL-u, które w latach 60. zdecydowały o wysadzeniu resztek murów w powietrze.

Dziś jedynymi pamiątkami dawnej świetności tego miejsca są cudownej urody park i Dom Kawalera. Willa została wybudowana w latach 1903-1906 dla cesarza Wilhelma II. Na dostojnego gościa czekały podłogi z dębowego parkietu, posadzki z istryjskiego marmuru, amerykańskie wanny Royal z jednego kawałka fajansu oraz doskonale funkcjonujące centralne ogrzewanie. Do zabawy miał zachęcać wyryty na frontonie napis: "Memento vivere" (Pamiętaj o życiu). Obecnie w Domu Kawalera mieści się luksusowy hotel.


Trzygwiazdkowy hotel "Pałac Kawalera" to pałacyk, wybudowany około 1903 roku w stylu neobaroku francuskiego na przyjazd cesarza Wilhelma II, przez magnacką rodzinę Henckel von Donnersmarck.

Rezydencja tego magnackiego rodu otoczona jest zabytkowym -154-hektarowym- parkiem, gdzie można podziwiać ponad stuletnie dęby, kasztanowce i cisy, a tutejszy staw to raj dla wędkarzy. Klientów przyciąga do nas nie tylko wspaniała kuchnia i ceny przystępne dla każdego, ale także wspaniałe, zabytkowe wnętrza, atmosfera, urokliwe otoczenie, cisza i spokój oraz stylowy wystrój, które zadowolą gusta każdego z naszych gości. Własne szklarnie, które posiadamy, dostarczają nam w sezonie warzyw i jarzyn dla potrzeb hotelowej kuchni, a dwa razy w roku nasi mistrzowie kuchni wprowadzają nowości gastronomiczne do karty menu.

Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 30 marca 1992 roku "Pałac Kawalera" został wpisany do rejestru zabytków klasy "A" pod numerem A/1458/92, zaś decyzją z dnia 30 grudnia 1996 roku do rejestru zabytków pod numerem A/606/66 został wpisany także Park w ŚwierklańcuGminny Ośrodek Rekreacji Hotel "Pałac Kawalera"
ul. Parkowa 30
PL 42-622 ŚWIERKLANIEC

telefony i faksy:

(+48 32) 284-43-30 (+48 32) 381-48-00
(+48 32) 284-44-90 (+48 32) 381-47-91

Recepcja hotelowa:
czynna jest całą dobę.

Restauracja:
czynna przez 7 dni w tygodniu,
w godzinach od 10:00 do 22:00

Pizzeria:
czynna przez 7 dni w tygodniu,
w godzinach od 11:00 do 22:00


Do kawiarni zapraszamy:
w sezonie:
cały tydzień od 12:00 do 22:00

poza sezonem:
od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00 do 22:00
a w soboty i niedziele od 10:00 do 22:00

adresy e-mail do poszczególnych działów Gminnego Ośrodka Rekreacji:

Recepcja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Marketing: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

http://www.palackawalera.pl/
Źródło opisu: http://www.palackawalera.pl/

Zdjęcia miejsca - Świerklaniec - Mały Wersal

Świerklaniec - Mały Wersal
Świerklaniec - Mały Wersal
Świerklaniec - Mały Wersal
Album autora miejsca
Posiadasz więcej ciekawych zdjęć powiązanych z tym miejscem ? Możesz dodać je do opisu tego miejsca
Źródło zdjęć (album autora) : http://www.palackawalera.pl/

Dojazd i lokalizacja miejsca - Świerklaniec - Mały Wersal

Wydarzenia powiązane z tym miejscem

Niestety nie znaleziono wydarzeń powiązanych z tym miejscem

Użytkownicy którzy odwiedzili bądź zamierzają odwiedzić to miejsce

Recenzje, komentarze i opinie do miejsca

Przeciętna ocena wystawiona przez 1 użytkownika(ów)

Ocena 
 
3.0  (1)
Twoja ocena
Ocena
Twój komentarz/opinia (wymagane)*
    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
Recenzent: Anonim ( gość )    Kwiecień 09, 2013
Ocena 
 
3.0

Ocena z poprzedniej wersji serwisu, obliczona na podstawie 4 głosów.

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 0Nie 0
Zgłoś tę recenzję
 

Zobacz również podobne miejsca

Zamek w Starych Tarnowicach
Pyskowicka 39 - Tarnowskie Góry
Pałac Kawalera Świerklaniec
Parkowa 30 - Tarnowskie Góry
Pałac Donnersmarcków w Brynku
Brynek - Tarnowskie Góry
Domy podcieniowe w Rynku
Gliwicka 1/ Rynek - Tarnowskie Góry
Płyta Rynku
Rynek - Tarnowskie Góry
Podziemna trasa turystyczna Tarnowskie Góry
Szczęść Boże 52 - Tarnowskie Góry
Górnośląska Kolejka Wąskotorowa
Szczęść Boże 52/Piłsudskiego - Tarnowskie Góry
Sztolnia Czarnego Pstrąga Tarnowskie Góry
Śniadeckiego 1/Repty Śląskie - Tarnowskie Góry
Dom Sedlaczka
Rynek 1 - Tarnowskie Góry
Ratusz w Tarnowskich Górach
Rynek 4 - Tarnowskie Góry

Informacje prawne

Znasz wiecej ciekawych miejsc w miescie Tarnowskie Góry ? Dodaj je do Miasterii, zajme Ci to tylko chwile !