| Miasteria.pl 2007-2013 |
Zaloguj się przez Facebook

Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie

Teatry | ul. Skarbowa 2 - Kraków
3.5/5
 
Recenzji: 3

Opis miejsca

Teatr Lalki, Maski i Aktora GROTESKA

Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie jest jedną z najstarszych i najbardziej renomowanych scen lalkowych w Polsce. W tym roku obchodzimy jubileusz 65-lecia Teatru. Teatr został założony w 1945 roku przez wybitnych artystów teatru Zofię i Władysława Jaremów – reżyserów, inscenizatorów, pionierów nowoczesnego myślenia o sztuce lalkowej i teatrze plastycznym w powojennej Polsce.

Od początku wizję plastyczną teatru współtworzyli znakomici plastycy m.in. Kazimierz Mikulski, Jerzy Skarżyński, Lidia Minticz, Ali Bunsch. Repertuar teatru kierowany był do dzieci, ale także – jako scena nowych form teatru maski i aktora – do dorosłej publiczności. Do wybitnych realizacji Groteski Jaremów należy zaliczyć m.in. inscenizacje utworów: Sławomira Mrożka, Tadeusza Różewicza, Konstantego Idefonsa Gałczyńskiego, Bertolda Brechta, Alfreda Jarrego. Za kolejnej dyrekcji Fredy Leniewicz do teatru zawitał klasyczny repertuar dziecięcy. Za dyrekcji Jana Polewki – znamienitego plastyka i inscenizatora – w Grotesce pojawiły się m.in. inspiracje orientem, komedią dell’arte, malarstwem hiszpańskim.

Od 1988 roku dyrektorem teatru jest Adolf Weltschek – z wykształcenia reżyser i filolog. Jego myślenie o teatrze daleko wykracza poza pudełko sceny. Swoje przedstawienia Groteska kieruje do widza wielopokoleniowego. Spektakle dla dzieci i młodzieży odznaczają się nie tylko ciekawą tematyką, ale także wykorzystaniem wielu form teatralnej ekspresji: lalki o zróżnicowanych technikach animacji, maski, kostiumy. Prężnie działa także Scena dla dorosłych, na której wystawiane są utwory m.in. Sofoklesa, Woltera, Michaiła Bułhakowa – scena będąca dowodem na to, że wielki repertuar w teatrze formy zyskuje na sile. Teatr Groteska jest, niezmiennie poszukującym nowych środków wyrazu artystycznego, teatrem plastycznym operującym formą, barwą, materią, ruchem. Groteska to teatr wizualny, dążący do przełamywania barier językowych.

Z teatrem współpracuje obecnie wielu znakomitych reżyserów, scenografów i kompozytorów z Polski i zagranicy. Groteska cieszy się dużym zainteresowaniem i frekwencją widzów. Teatr gra rocznie około 450 spektakli, które ogląda blisko 100 tysięcy widzów. Wyrazem uznania u są także nagrody zdobywane na teatralnych festiwalach.

Dynamicznie działa także Scena Of Groteska, na której występują artyści kabaretu i estrady. Rok rocznie w lutym teatr jest organizatorem, cieszącego się wielką popularnością, spektaklu Reality Shopka Szoł z udziałem znanych polityków, a każdego czerwca organizuje adresowane do masowej publiczności, niezwykle spektakularne widowisko plenerowe Parada Smoków – ogląda je około 60 tysięcy widzów. Teatr prowadzi również szeroką działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i nauczycieli (m.in. liczne warsztaty i konkursy teatralne), chętnie włącza się w szereg prowadzonych w przestrzeni miejskiej akcji teatralnych. Groteska organizuje także projekty o charakterze międzynarodowym – festiwale i seminaria tematyczne, które mają ukazać teatr lalkowy w szerszym kontekście kulturowym. Dużym sukcesem cieszył się I Festiwal Cieni (Maj 2009). Obecnie trwają przygotowania do festiwalu Materia Prima. I Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy – Maski (listopad 2010).

Dzięki swej wszechstronnej działalności Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska w pełni zasługuje na miano nowoczesnego ośrodka teatralnego.

Źródło opisu: http://www.groteska.pl

Zdjęcia miejsca - Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie

Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie
Album autora
Posiadasz więcej ciekawych zdjęć powiązanych z tym miejscem ? Możesz dodać je do opisu tego miejsca
Źródło zdjęć (album autora) : http://www.groteska.pl

Dojazd i lokalizacja miejsca - Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie

Wydarzenia powiązane z tym miejscem

Niestety nie znaleziono wydarzeń powiązanych z tym miejscem

Użytkownicy którzy odwiedzili bądź zamierzają odwiedzić to miejsce

Recenzje, komentarze i opinie do miejsca

Przeciętna ocena wystawiona przez 1 użytkownika(ów)

Ocena 
 
3.5  (1)
Twoja ocena
Ocena
Twój komentarz/opinia (wymagane)*
    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
Recenzent: Anonim ( gość )    Kwiecień 09, 2013
Ocena 
 
3.5

Ocena z poprzedniej wersji serwisu, obliczona na podstawie 6 głosów.

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 0Nie 0
Zgłoś tę recenzję
kkika2009 ( 1709 pkt ) Recenzent: kkika2009 ( 1709 pkt )    Październik 27, 2010
Top 10 Recenzent   -   Zobacz wsyzstkie moje recenzje

Bardzo ciekawy teatr

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 0Nie 0
Zgłoś tę recenzję

Najsławniejszy teatr w krakowie wg mnie
Polecam Polecam!

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 0Nie 0
Zgłoś tę recenzję
 

Zobacz również podobne miejsca

Teatr Scena Papieska
Totus Tuus 30 - Kraków
Teatr  Bagatela Kraków
Karmelicka 6 - Kraków
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej Kraków
ul. Jagiellońska 5 - Kraków
TEATR KTO Kraków
ul. Gzymsików 8 - Kraków
Teatr Ludowy Kraków
Osiedle Teatralne 34 - Kraków
Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie
pl. św. Ducha 1 - Kraków
Letnia Scena Przy Pompie
Ducha 4 - Kraków

Informacje prawne