| Miasteria.pl 2007-2013 |
Zaloguj się przez Facebook

Zamek Grodziec

Atrakcje turystyczne | Grodziec - Złotoryja
4.0/5
 
Recenzji: 7

Opis miejsca

Zamek Grodziec - Zamek na Wulkanie

Ruiny średniowiecznej warowni stoją na szczycie wzgórza dominującego nad pagórkowata okolicą. Chociaż miejsce nie jest bardzo znane, to malownicze ruiny należą do najpiękniejszych w Sudetach.

Do Grodźca warto przyjechać choćby dla spaceru po pełnych zakamarków tajemniczych komnatach. Na zamkowym dziedzińcu zawsze się coś dzieje, zaś podzamcze opanowały, lubiane przez dzieciaki, przyjacielskie zwierzęta hodowlane. Na bazaltowym, po wulkanicznym, stromym wzgórzu - 389 m n. p. m. w malowniczej scenerii wznosi się bajeczna budowla - to Zamek Grodziec.

Pierwsza potwierdzona wzmianka o Grodźcu pochodziła z bulli papieża Hadriana IV z 23 kwietnia 1155 r. W 1175 r. książę Bolesław Wysoki wystawił tu przywileje cystersom z Lubiąża. Za czasów jego następcy ? Henryka Brodatego ? drewniano ? ziemny gród zastąpiono murowanym. Fundację zamkowego kościoła przypisuje się św. Jadwidze. W XIV i częściowo XV w. zamek stanowił własność rycerskiego rodu Bożywojów. W okresie wojen husyckich budowla została zdobyta i splądrowana przez oddziały husytów. W 1470 r. odkupił go książę legnicki Fryderyk I. Sprowadzeni przez niego mistrzowie murarscy z Wrocławia, Legnicy i Görlitz nadali założeniu obecny układ przestrzenny. Po śmierci księcia prace kontynuowano z polecenia jego syna, Fryderyka II. W ich efekcie Grodziec stał się jedną z piękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na Śląsku. Zwieńczenie prac zbiegło się ze ślubem księcia z księżną Sofią von Hohenzollern. Z tej okazji zorganizowano w zamku przyjęcie i słynny turniej rycerski.
W latach wojny 30-letniej zamek został zdobyty i spalony przez wojska księcia Albrechta Wallensteina. Ponieważ skala zniszczeń była ogromna i warownia nie miała już większej wartości militarnej, po wojnie zdecydowano o wysadzeniu części obwarowań. W XVII i XVIII stuleciu czyniono próby odbudowy Grodźca, nie zakończyły się one jednak większymi sukcesami. Dopiero w roku 1800, kiedy właścicielem dóbr został książę Rzeszy Jan Henryk VI von Hochberg z Książa i Mieroszowa, podjęto poważniejsze prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne.
Na krótko przerwał je okres kampanii napoleońskiej, ale już w latach 30, XIX stulecia zamek stał się celem licznych wypraw turystycznych. Uchodził w owym czasie za pierwszy w Europie zabytek specjalnie przystosowany do celów turystycznych.

Gruntowna odbudowa rozpoczęła się w 1900 r., kiedy właścicielem dóbr został baron dr Willibald von Dirksen. Zlecił on opracowanie projektu i nadzór nad pracami najbardziej znanemu i cenionemu wówczas architektowi i konserwatorowi - Bodo Ebhardtowi.
W 1908 r., na uroczystym otwarciu gościł tu cesarz Wilhelm II. Później obiekt przekazano Śląskiemu Towarzystwu Miłośników Historii i Starożytnictwa na muzeum, restaurację i schronisko turystyczne. W 1945 r. zamek wraz z częścią wyposażenia, spłonął.

Dopiero w 1959 r. na polecenie ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu podjęte zostały pierwsze prace zabezpieczające.
W połowie lat 70' Zamek Grodziec był siedzibą Teatru LABORATORIUM J. Grotowskiego. Tu kręcono seriale i wiele programów przez telewizje i producentów niemal z całej Europy.

Dzięki temu perełka regionu jaką niewątpliwie jest "Zamek Grodziec" staje się też magnesem na skale międzynarodową przyciągającą na Dolny Śląsk i do Polski turystów z różnych zakątków świata.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Zamku Grodziec, najciekawszego miejsca na Pogórzu Kaczawskim. Tajemnicze skarby, spotkania z duchami, turnieje rycerskie, legendy i opowiadania o ludziach żyjących przed wiekami. Spotkania z folklorem i kuchnią regionalną. Oto atrakcje, które czekają po przybyciu na zamek. Wspaniałe krajobrazy Karkonoszy, Gór i Pogórza Kaczawskiego widziane z góry zamkowej pozostawią u Państwa niezapomniane wrażenie.

Zamek Grodziec, najciekawsze miejsce na Pogórzu Kaczawskim. Tajemnicze skarby, spotkania z duchami, turnieje rycerskie, legendy i opowiadania o ludziach żyjących przed wiekami. Spotkania z folklorem i kuchnią regionalną. Wspaniałe krajobrazy Karkonoszy, Gór i Pogórza Kaczawskiego widziane z góry zamkowej pozostawią niezapomniane wrażenia.

Zamek Grodziec jest zlokalizowany niedaleko Złotoryji kilka km. od drogi Złotoryja- Bolesławiec

Ceny biletów:
normalny - 7 PLN
ulgowy - 4 PLN

Godziny otwarcia:
w zależności od pory roku - 10:00-16:00 lub 17-18

Zakład Usług Turystycznych "Zamek Grodziec"
Grodziec, 59-516 Zagrodno
tel. kom.: +48 (0) 504 051 022

tel. +48 (76) 8 774 452;

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
tel. 076 877 44 52

http://www.grodziec.com
Źródło opisu: www.grodziec.com

Zdjęcia miejsca - Zamek Grodziec

Zamek Grodziec
Zamek Grodziec
Zamek Grodziec
Zamek Grodziec
Album autora miejsca
Posiadasz więcej ciekawych zdjęć powiązanych z tym miejscem ? Możesz dodać je do opisu tego miejsca
Źródło zdjęć (album autora) : www.grodziec.com

Dojazd i lokalizacja miejsca - Zamek Grodziec

Wydarzenia powiązane z tym miejscem

Niestety nie znaleziono wydarzeń powiązanych z tym miejscem

Użytkownicy którzy odwiedzili bądź zamierzają odwiedzić to miejsce

Recenzje, komentarze i opinie do miejsca

Przeciętna ocena wystawiona przez 1 użytkownika(ów)

Ocena 
 
4.0  (1)
Twoja ocena
Ocena
Twój komentarz/opinia (wymagane)*
    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
Recenzent: Anonim ( gość )    Kwiecień 09, 2013
Ocena 
 
4.0

Ocena z poprzedniej wersji serwisu, obliczona na podstawie 24 głosów.

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 0Nie 0
Zgłoś tę recenzję

piekny zamek, naprawde polecam to miejsce na wycieczke

Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna? 
Tak 2Nie 0
Zgłoś tę recenzję
 

Zobacz również podobne miejsca

Baszta Kowalska w Złotoryi
pl. Władysława Reymonta - Złotoryja
Pogórze Kaczawskie - Kraina wygasłych wulkanów
Kraina wygasłych wulkanów - Złotoryja
Ostrzyca Proboszczowicka, Śląska Fudzijama
Ostrzyca Proboszczowicka - Złotoryja
Ratusz i Rynek Złotoryja
Rynek - Złotoryja
Stary Most Żelazny
3 Maja - Złotoryja
Fontanna Górników Złotoryja
Rynek - Złotoryja
Fontanna Delfina Złotoryja
Rynek - Złotoryja
Kopalnia Złota
Kopacz - Złotoryja

Informacje prawne

Wybrane miasto | Zmień miasto
Znasz wiecej ciekawych miejsc w miescie Złotoryja ? Dodaj je do Miasterii, zajme Ci to tylko chwile !