czw.. lip 18th, 2024

Rośliny wodne są nieodzownym elementem każdego akwarium. Tworzą one niesamowite podwodne kompozycje dekoracyjne, służą jako schronienie dla ryb, miejsce do składania jaj, a także element pożywienia tych zwierząt. Ponadto rośliny wodne w znacznym stopniu ułatwiają pielęgnację akwarium, ponieważ naturalnie oczyszczają wodę z wielu zanieczyszczeń i ją napowietrzają.

Wiele roślin wodnych jest bardzo prostych w uprawie. Do wyboru mamy mnóstwo gatunków, które różnią się od siebie pokrojem, kolorem i kształtem liści. Warto urozmaicić nasze akwarium zarówno bardziej okazałymi roślinami z dużymi liśćmi, jak i tymi do złudzenia przypominającymi trawy, a także pływającymi po powierzchni wody. Sprawdź, jakie łatwe w uprawie gatunki roślin wodnych najlepiej sprawdzą się w słodkowodnym akwarium.

Najpopularniejsze wśród akwarystów rośliny wodne to:

 1. Moczarka argentyńska.
  Moczarka jest łatwą uprawie rośliną akwariową, która wytwarza sporo tlenu i wytwarza związki, które hamują rozwój sinic, a także pobiera z wody między innymi substancje azotowe, co redukuje rozwój glonów w akwarium.
  Jest to roślina wysoka- osiąga do 100 centymetrów, dlatego najlepiej sadzić ją w tylnej części akwarium w niewielkich grupach. Najlepiej czuje się w zakresie temperatur pomiędzy 15 a 25 stopni. Na jej długim pędzie osadzone są bardzo liczne bezogonkowe zielone listki lekko wyginające się ku dołowi.
  Moczarkę bardzo łatwo rozmnożyć za pomocą sadzonek pędowych. Ucięte z rośliny pędy szybko się ukorzeniają, co umożliwia szybkie i tanie stworzenie efektownego zielonego krajobrazu w naszym zbiorniku wodnym.
 2. Anubias.
  Do dyspozycji mamy wiele pięknych i prostych w uprawie gatunków Anubiasów. Należą do nich między innymi:
 • Anubias niski,
 • Anubias Afzela,
 • Anubias gigantea,
 • Anubias fałdolistny,
 • Anubias lancetowaty.
  Anubiasy mają duże ładne liście, które mogą osiągać nawet do 20 centymetrów długości. Są one lancetowate i wyrastają z kłącza na długich ogonkach. Rośliny te lubią temperaturę do 20 do 30 stopni i umiarkowane oświetlenie. Świetnie prezentują się jako solitery w środkowej części akwarium. Z powodzeniem możemy również nimi zamaskować urządzenia techniczne w akwarium takie jak filtry.
  Anubiasy mają wiele zalet:
 • są łatwe w uprawie,
 • nie mają dużych wymagań świetlnych,
 • ich liście są bardzo odporne, dzięki czemu nie są niszczone przez roślinożerne ryby,
 • bardzo łatwo je rozmnożyć poprzez podział kłącza,
 • często zakwitają w warunkach uprawy akwariowej.
  Pamiętajmy, aby sadząc te rośliny, przysypywać podłożem jedynie korzenie, a kłącze zostawić swobodnie w wodzie. Niezwykle istotne jest także regularne czyszczenie liści roślin, ponieważ są one podatne na porastanie przez glony.
 1. Mech jawajski.
  Jest to bardzo charakterystyczna roślina telomowa, której pędy są miękkie i długie. Listki są malutkie i wyrastają na łodyżkach w dwóch rzędach ułożonych skrętolegle. Mech jawajski tworzy mocno rozgałęzione i poplątane kolonie, które stanowią bardzo efektowny element akwarium.
  Ogromną zaletą tej rośliny są jej duże możliwości aranżacyjne- można ją zastosować zarówno jako dekorację w postaci większej grupy roślin, sprawiającej wrażenie gęstego „lasu”, ale świetnie również sprawdza się jako roślina pływająca, ponadto przymocowana do dna zbiornika w kilku miejscach, łatwo się ukorzenia, tworząc piękny dywan roślinny. Przyczepiona do specjalnej siatki w tylnej lub bocznej części akwarium, może także stanowić naturalne tło akwariowe.
  Mech najlepiej rośnie w zakresie temperatur 18- 28 stopni, w umiarkowanym oświetleniu (Sprawdź oświetlenie w sklepie Ardant)
  Zalety tej rośliny wodnej to:
 • łatwe rozmnażanie przez podział,
 • wielofunkcyjność,
 • duża dekoracyjność,
 • odporność,
 • jest świetnym schronieniem dla ikry oraz narybku.
  Pamiętajmy, że choć mech rośnie wolno, to wymaga systematycznego przycinania. Ze względu na swoje charakterystyczne cienkie poplątanie pędy powinien również rosnąć w dobrzej oczyszczanej (filtrowanej wodzie), ponieważ łatwo osadzają się na nim zanieczyszczenia. Raz na jakiś czas warto również przepłukać roślinę pod bieżącą letnią wodą, aby dokładniej ją oczyścić.
 1. Wgłębka wodna.
  Jest to bardzo interesująca i dekoracyjna roślina, która nie wytwarza łodygi, a tak zwaną plechę, rozrastającą się poziomo na zasadzie łańcucha. Jej uprawa jest bardzo prosta. Nadaje się ona zarówno do ogrzewanych, jak i nieogrzewanych zbiorników akwariowych. Jest bardzo ekspansywna, zwłaszcza gdy uprawiamy ją w formie pływającej, co może powodować ograniczenie cyrkulacji tlenu w akwarium, dlatego lepiej przyczepić ją do jakiegoś elementu akwariowego wystroju, aby pięknie rozrastała się w toni wodnej, tworząc niezwykłe kompozycje.
  Wgłębka jest uwielbiana przez wiele gatunków popularnych ryb akwariowych, ponieważ daje wspaniałe możliwości w procesie ich rozmnażania się. Przykładowo ryby labiryntowa te budują w niej gniazda z piany, piękniczkowate rodzą młode w zakamarkach plechy, a karpieńcowate widzą w niej idealne miejsce do składania ikry.
 2. Żabienica.
  Wśród najpopularniejszych gatunków żabienic znajdziemy:
 • żabienicę argentyńską,
 • żabienicę amazońską,
 • żabienicę łamliwą,
 • żabienicę kolumbijską,
 • żabienicę Blehera,
 • żabienicę szerokolistną,
 • żabienicę poziomą,
 • żabienicę sercolistną.
  Żabienice lubią dosyć ciepłą wodę (22-28 stopni) oraz umiarkowane oświetlenie. Są roślinami o pięknych okazałych zielonych liściach, które wyrastają z kłącza rozetowato na długich ogonkach. Żabienice świetnie prezentują się w centralnym punkcie akwarium. Ich uprawa nie nastręcza dużych trudności. Można je także z powodzeniem samemu rozmnażać przez tworzące się na znużonych pędach kwiatostanowych rozmnóżki.
 1. Kabomba karolińska.
  Jest to niezwykle popularna w Polsce i znana od wielu lat roślina akwariowa, choć jest dosyć wrażliwa i nieco trudniejsza w uprawie, niż pozostałe wymienione tu gatunki. Kabomba słynie z bardzo dekoracyjnych, jasnozielonych, silnie postrzępionych liści. Rośliny te najlepiej prezentują się posadzone w grupach po 5-7 sztuk blisko siebie. Roślina ta lubi silne oświetlenie i temperaturę w granicach 18-26 stopni.
  Kabomby szybko rosną i osiągają nawet do 80 centymetrów wysokości, dlatego konieczne jest ich regularne przycinanie. Jeśli mamy tę pochodzącą z Ameryki Północnej roślinę w swoim akwarium, pamiętajmy o częstej wymianie wody, ponieważ bardzo źle znosi ona przebywanie w mocno zanieczyszczonych zbiornikach. Powoduje to osadzanie się brudu w delikatnych listkach i ich obumieranie.
  Nie powinniśmy też sadzić kabomby w pobliżu filtra, gdyż silny strumień wody może niszczyć jej delikatne liście. Ponadto, sadząc ją, nie zakupujmy korzeni całkowicie w żwirku lub piasku, bo doprowadzi to do ich gnicia.
 2. Rośliny wyglądem przypominajże trawę.
  Należą do nich takie gatunki jak:
  -ponikło- ma ono długie iglaste źdźbła i liczne rozłogi. Osiąga maksymalnie 10- 15 centymetrów wysokości. Rozmnaża się przez rozłogi lub podział kłącza.
 • lileopsis- czyli popularna trawka brazylijska, ma cienką mocno rozgałęzioną, płożącą się po podłożu łodygę. Jej listki do złudzenia przypominają liście trawy. Jest bardzo wytrzymała i rośnie nawet przy słabym oświetleniu. Trzeba ją regularnie przycinać, ponieważ jest gatunkiem bardzo ekspansywnym.

Gatunki te do złudzenia przypominają trawy i świetnie się prezentują w środkowej oraz przedniej części akwarium. Świetnie się rozrastają, tworząc w akwarium zwarte trawiaste dywany, co daje niesamowity efekt dekoracyjny. Są również bardzo lubiane przez ryby.

 1. Rośliny pływające.
  Najpopularniejsze gatunki to:
 • salwinia pływająca- ma ona piękne bardzo dekoracyjne liście, o owalnym lub kolistym kształcie. Są one pokryte drobnymi włoskami i unoszą się na wodzie. Rozmnaża się ją wegetatywnie przez podział pędów bocznych. Salwinia wymaga bardzo dobrego oświetlenia i lekkiego ruchu wody.
 • rzęsa wodna- jest to roślina plechowata, bardzo drobna, która unosi się swobodnie na wodzie. Bardzo szybko się rozmnaża- w ciągu 48 godzin potrafi nawet podwoić swoją objętość. Stanowi pokarm i schronienie dla wielu gatunków ryb akwariowych.
 • pitia rozetkowa- jest to roślina egzotyczna o dekoracyjnych zielonych liściach unoszących się na powierzchni wody. Bardzo efektywnie oczyszcza ona wodę i ogranicza porost glonów.

Rośliny pływające po lustrze wody są piękne i proste w uprawie. Dają dobry efekt częściowego zacienienia akwarium, należy jednak zachować ostrożność w kwestii ich ilości, ponieważ jeśli zbytnio się rozrosną, mogą spowodować niedoświetlenie innych gatunków rosnących w głębi akwarium. Polecane są do akwariów z rybami lubiącymi półcień, które lepiej czują się i ładniej wybarwiają w takich warunkach świetlnych. Są za to świetnym schronieniem dla wielu ryb podczas tarła. Łatwo w nich ukryć ikrę i są cennym schronieniem dla młodego narybku.

Jeśli zakładamy nasze pierwsze akwarium, w kwestii doboru odpowiednich roślin i ich pielęgnacji warto, poradzić się doświadczonego akwarysty, zasięgnąć opinii wykwalifikowanych pracowników sprzedających rośliny wodne, lub poszerzyć najpierw nieco swoją wiedzę na ich temat, korzystając z licznych pozycji książkowych, dotyczących uprawy roślin wodnych i aranżacji akwariów.