czw.. kwi 24th, 2025

Ogrody botaniczne – Warszawa | ( Dobra 56/66 )
Aktualnie 7.60/10123456789107.6/10[ Ocen: 5 ]Kliknij na odpowiednią gwiazdke aby ocenić to miejsce!
Ilość odsłon:1028
Informacje i opisOpis i informacje o miejscu
Miejsce dodane przez:avatar MartikaMartika ( 4138pkt )W rankingu: 4 miejsce
Data dodania: 2011-06-15
Ostatnia aktualizacja: 2011-06-15
Zgłoś zmiany lub nieprawidłowości
Ogrody BUW-u Warszawa

Zaprojektowany przez architekta krajobrazu Irenę Bajerską ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie został otwarty 12 czerwca 2002 r. Jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha. Roślinność zajmuje w nim 5111 m2.

Pierwszym ogrodem dachowym w Polsce jest właśnie zieleniec na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, powstały w 2002 r. Składa się z dwóch części, górnej i dolnej, które łączy kaskadowo spływający strumień. W dolnej części ogrodu dominują byliny i krzewy utrzymane w tonacji biało-różowo-niebieskiej.

Uzupełnieniem ogrodu jest jego część wejściowa z pochylnią prowadzącą na dach biblioteki, na którym znajdują się altana i tarasy widokowe, z których rozciąga się widok na Warszawę.

Jako ogród uniwersytecki, tzn. ogólnie dostępny (choć ogrodzony i zamykany), stanowi doskonałe miejsce wypoczynku nie tylko dla studentów i pracowników naukowych, ale także warszawiaków niezwiązanych z Uniwersytetem.

Ogród składa się z dwóch części:
górnej (o powierzchni 2000 m2)
i dolnej (o powierzchni 15 000 m2), połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą.

Można w nim podziwiać różnorodne gatunki i odmiany roślin, posadzone w trzech odmiennie skomponowanych częściach. Bezpośrednio przy budynku znajdują się krzewy okrywowe (m.in. tawulec pogięty „Crispa”), kwitnące oraz pnącza. Największymi ozdobami otwartej przestrzeni dolnego ogrodu są, połączone strumieniem, sztuczny kamień z kaskadą i zarybiony staw, nad którym zamieszkały kaczki. Posadzono tu drzewa, krzewy i byliny utrzymane w tonacji niebiesko-białoróżowej. Planowane jest dosadzenie dębów, modrzewi, świerków, grabów, jarząbów oraz lip.

Dolny ogród zdobią także granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego. Cykl „Szkic sytuacyjny” nawiązuje do motywów kosmologicznych.

Górny ogród stanowią rośliny posadzone na 30-centymetrowej warstwie ziemi na dachu Biblioteki. Podzielony jest na kilka części, różniących się formą, kolorem, zapachem i nastrojem. Ogród złoty w części północnej skomponowany jest z żółto i pomarańczowo kwitnących krzewów (m.in. forsycja 'Maluch’, pięciornik krzewiasty 'Goldfinger’ i 'Goldteppich’, tawuła japońska 'Goldmound’) i pnączy (powojnik tangucki). Tło stanowią płożące odmiany jałowca pospolitego (’Green Carpet’) i berberysu Thunberga (’Green Carpet’) oraz niewysokie drzewka karagany syberyjskiej w odmianie 'Pendula’.

Ogród srebrny (od wschodu) obsadzony jest srebrzystolistnymi wierzbami (szwajcarską, całolistną 'Hakura Nishiki’, żyłkowaną oraz purpurową 'Pendula’ i 'Gracilis’), biało kwitnącym pięciornikiem krzewiastym 'Abbotswood’, a także kosodrzewiną, tawułą norweską 'Grefsheind’, płożącą irgą Dammera i jałowcem Pfitzera 'Mint Julep’. Podstawą kompozycji są ozdobne trawy (kostrzewa walezjańska 'Glauca’ i ametystowa, strzęplica sina i drżączka średnia).

Ogród karminowy (od południa) składa się z różowo i czerwono kwitnących krzewów: czerwonolistnego berberysu Thunberga 'Atropurpurea Nana’ i krzewuszki cudownej 'Foliis Purpureis’, lilaka Meyera, powojnika alpejskiego 'Francis Rivis’, irgi Dammera 'Skogholm’ i róż 'Rugodita’. Uzupełnienie stanowią byliny – rozchodnik okazały i macierzanka piaskowa. Kompozycja jest obramowana niskimi jabłoniami Sargenta, płożącym jałowcem Pfitzera 'Mint Julep’ i irgą Dammera.

Ogród zielony znajduje się nad „rogalem komercji”, od strony ulicy Dobrej. Jego ozdobami są zawciąg nadmorski, pięciornik krzewiasty „Abbotswood” i irga Dammera 'Major’.

Uzupełnieniem jest ogród wejściowy – pochylnia prowadząca na dach Biblioteki, obsadzona bluszczem i barwinkiem. Kończy go wznosząca się nad „świetlikiem” altana-antena, opleciona rdestem Auberta. Wszystkie ogrody połączone są kładkami, ścieżkami, mostkami i pergolami, na których rośnie winorośl japońska, hortensja pnąca, powojnik tangucki i winobluszcz pięciopłatkowy.

Z mostków i tarasu widokowego można podziwiać panoramę Warszawy, Most Świętokrzyski i Wisłę. Odwiedzający ogrody mogą też przez specjalne okna lub szklany dach zajrzeć z góry do wnętrza Biblioteki.

Wstęp do ogrodu jest bezpłatny.

Regulamin ogrodu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie:

Ogród jest czynny w godzinach:
9.00 - 20.00 (1 maja-30 września)
9.00 - 18.00 (1-30 kwietnia oraz 1-31 października)
9.00 - 15.00 (1 listopada-31 marca, bez wstępu na dach)


Zasady korzystania z ogrodu:
- dopuszczony jest jedynie ruch pieszy po wyznaczonych ścieżkach;
- dzieci przebywają w ogrodzie wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów.
W ogrodzie obowiązuje w szczególności zakaz:
- niszczenia roślin i urządzeń parkowych;
- dotykania wszelkich urządzeń technicznych;
- przebywania podczas burzy na dachu;
- wychylania się przez balustrady;
- rzucania przedmiotów z dachu;
- wchodzenia do zbiorniów wodnych;
- zakłócania ciszy i porządku publicznego;
- wnoszenia i spożywania alkoholu;
- prowadzenia działalności handlowej i akwizycyjnej (bez zezwolenia administratora);
- wprowadzania zwierząt.



W ogrodzie należy stosować się do wynikających z niniejszego regulaminu poleceń pracowników ochrony i administratora BUW.

Skargi i wnioski związane z funkcjonowaniem ogrodu należy zgłaszać do administratora obiektu BUW:
Biuro Nieruchomości "Powiśle"
Kierownik: mgr Agnieszka Łukawska
tel. 022 55 25 919
e-mail bnp@adm.uw.edu.pl

Dojazd do BUW:
Autobusy: 105, 118, 128.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
ul. Dobra 56/66,
00-312 Warszawa
Fax: (22) 5525659 (Sekretariat),
tel. (22) 5525181 (Informacja naukowa)

http://www.buw.uw.edu.pl

Źródło / autor opisu: http://www.buw.uw.edu.pl
Ogrody BUW-u Warszawa – Warszawa – Dojazd, dane kontaktowe i zdjęcia
Ogrody BUW-u WarszawaZobacz inne ciekawe miejsca – Warszawa lub podobne:
Ogrody w Pisarzowicach
Bielsko-Biała – Odsłon: 10719
Zoo – ogrody zoologiczne w Poznaniu
Poznań – Odsłon: 3918
Ogrody Gordo Studio
Warszawa – Odsłon: 84
Ogrody Papieskie Inowrocław
Inowrocław – Odsłon: 410
Pałace i Ogrody Pałac Paulinum
Jelenia Góra – Odsłon: 1188
IBUKI – OGRODY JAPOŃSKIE & BONSAI
Bielsko-Biała – Odsłon: 3949
InfoInformacje prawne
Serwis Miasteria.pl jak i jego autorzy nie są właścicielami ani autorami wszystkich w/w zdjęć i tekstów. Treść tworzona jest przez społeczność. Niektóre teksty objęte są licencją GNU FDL a zdjęcia Creative Commons. W przypadku naruszeń prosimy o kontakt poprzez formularz