pt.. maj 17th, 2024

Zalew Machów – Jezioro Machowskie Tarnobrzeg

Zalew Machowski ? zbiornik wodny utworzony poprzez zalanie wodą z pobliskiej Wisły wyrobiska górniczego o powierzchni 560 ha i głębokości do 110 m powstałego po odkrywkowej eksploatacji siarki w Tarnobrzegu.

Zbiornik wodny ma powierzchnię 455 ha i głębokości do 42 m (jest to czwarty najgłębszy sztuczny zbiornik w Polsce). Został on zagospodarowany na cele rekreacyjne.

Likwidacja kopalni trwała od 1994 roku, kiedy to zaczęto zabezpieczanie brzegów wyrobiska, w 2009 roku zalew został całkowicie wypełniony wodą. Przy zalewie funkcjonuje klub jachtowy Kotwica.
Jest plaża, wypożyczalnia łódek, keja z żaglówkami, zaplecze sanitarne i bar. W jeziorze, którego jeszcze kilka lat temu nie było na żadnej mapie, wreszcie będzie można się kąpać.

Wzdłuż brzegu przy ośrodku Kama jest plaża. Przy kei zacumowały już policyjne motorówki, a na brzegu czekają już łodzie do wypożyczenia. Do otwarcia przygotowuje się także przybrzeżny bar oraz ratownicy.

Jezioro Machów to sztuczny zbiornik, który powstał w wyniku napełnienia wodą Wiślaną dawnego wyrobiska siarki. Zalew jest drugim pod względem wielkości zbiornikiem wodnym na Podkarpaciu i liczy 112 mln metrów sześć. wody. Lustro jeziora rozciąga się na powierzchni 500 hektarów.Nad jeziorem powstaną różne obiekty małej gastronomi, ośrodki letniskowe, pola namiotowe, przystań żeglarska. Będzie można także wypożyczać kajaki czy rowery wodne.

Z centrum miasta nad zalew jest raptem 2 km. Można przyjechać rowerem, jest specjalna linia autobusów miejskich kursująca w weekendy.

Nad zalewem można wypoczywać za darmo. Do kąpieli jest wyznaczony specjalny obszar, oddzielony bojami. Dla dzieci został ustawiony brodzik. Przy kąpielisku są trzy zejścia na plażę. Wypoczywać można też na trawie wokół kąpieliska.

Od godziny 10 do 18 bezpieczeństwa strzeże trzech wymieniających się ratowników. Dyżurują też ratownicy WOPR w motorówce. Zalew patrolują też policjanci z dwu łodzi motorowych.
Nad zalew można dojechać samochodem, przygotowane są dwa parkingi. Jest tu też ścieżka rowerowa. Nad zalewem jest także zaplecze gastronomiczne, gdzie można zjeść grillowaną kiełbaskę lub napić się czegoś chłodnego.

Prowadzone przez Kopalnię Siarki „Machów” S.A. prace likwidacyjno-rekultywacyjne przywracające wartości użytkowe i przyrodnicze terenom zdewastowanym działalnością górniczą, czynią je atrakcyjnymi pod względem rekreacyjnym i sprawiają, iż okoliczne gminy stają się atrakcyjniejsze turystycznie zyskując tereny wypoczynkowe i sztuczne zbiorniki wodne. Przykładem pięknego terenu wypoczynkowego jest zbiornik wodny zlokalizowany w obrębie miasta Tarnobrzega, którego już teraz można nazwać „Jeziorem Machowskim”. W roku 2010 jezioro liczące ok. 500 ha zostanie oddane do użytkowania i stanie się „rajem” dla miłośników sportów wodnych.

W tym roku po raz pierwszy Zalew „Machów” zostaje udostępniony plażowiczom (od 10.07.2010), wraz z tymczasową plażą i przystanią jachtową.

Zapraszamy wszystkich od 10 lipca 2010r
codziennie w godzinach 8:00 – 20:00
Kąpielisko jest strzeżone w godz. 10:00-18:00

Ośrodek Sportu i Rekreacji ?Wisła?
w Tarnobrzegu

Kopalnia Siarki Machów S.A.
ul. Zakładowa 50
39-402 Tarnobrzeg 4
powiat m. Tarnobrzeg
województwo podkarpackie
telefony
tel./fax (15) 823 30 25
tel. (15) 823 69 48
tel. (15) 823 69 50
tel. (15) 823 41 98
tel. (15) 823 69 67
adres e-mail info@ksmachow.pl
strona WWW www.ksmachow.pl

Zalew w Starej Morawie – sztuczny zbiornik wodny retencyjno-rekreacyjny o powierzchni 5,5 ha w pobliżu wsi Stara Morawa, ok. 1,3 km od Stronia Śląskiego w województwie dolnoślaskim.

Wybudowany został z funduszy europejskich. Oddany został oficjalnie do użytku 7 lipca 2007 r. Południowo-zachodni brzeg posiada naturalne ukształtowanie z bezpośrednim dostępem do wody. Pozostałe brzegi są wykonane w postaci betonowego obwałowania.

Zalew jest udostępniany bezpłatnie w sezonie letnim.

Przy zalewie wybudowane są następujące elementy zagospodarowania dla potrzeb rekreacji:

strzeżone kąpielisko z piaszczystą plażą,
pole namiotowe,
molo i pomosty z wieżą widokową,
punkty gastronomiczne,
toalety, drogi dojazdowe.
brodzik, basen dla pływających,
przystań dla sportów wodnych,
alejki piesze, parkingi,
\Zalew w Wilkowie

Dzięki pieniądzom unijnym oraz środkom własnym miasta i gminy Bodzentyn oddano w roku 2005 piękny obiekt wypoczynkowy. Tak eleganckiego kąpieliska może pozazdrościć każda inna gmina.

Powstał głównie po to, aby turyści przybywający do Świętej Katarzyny czy Bodzentyna mieli latem prócz Łysicy jeszcze inne atrakcje.

Cysta woda, plaża z kilkoma ratownikami, czysty piasek, sprzęt pływający, wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Można się opalać, wybrać na spacer i dobrze zjeść. Z dużego i dobrze zorganizowanego parkingu można wejść na pomost, z którego jest wspaniały widok na całą okolicę i zbiornik. Wzdłuż brzegu ułożona jest z kostki brukowej ścieżka, która prowadzi między wodą a łanami zbóż. Co rusz są nowe, wygodne ławeczki. Przy każdej stoi kosz na śmieci z czystym workiem. Można zatrzymać się w dowolnym miejscu, rozłożyć kocyk i poopalać się.

Zalew w Wilkowie koło Bodzentyna

Zalew Zakrzówek – zbiornik wodny wypełniający wielkie zagłębienie powstałe w wyniku pracy kamieniołomu w południowej części wzgórza zrębowego Krzemionek Zakrzowskich na Zakrzówku w dzielnicy VIII Krakowa. Zbiornik ma ok. 30 m głębokości.

Od Ronda Grunwaldzkiego można dojechać do Skałek ulicami: Monte Cassino, Kapelanka, skąd doprowadza od nich ul. Twardowskiego, natomiast jadąc ul. Kobierzyńska i Ruczaj można dotrzeć do nich od strony zalewu.

Zalew jest popularnym miejscem wypoczynkowym dla mieszkańców Krakowa (kąpiel surowo wzbroniona), wykorzystywany jest też przez płetwonurków. Na jego brzegu znajduje się baza nurkowa. Akwen udostępniony jest obecnie dla celów nurkowania; dzierżawi go Centrum Nurkowe Kraken.

Podwodne atrakcje spoczywają na głębokości 7-21 metrów, i obejmują m.in. dużego fiata, autobus marki Ikarus, ciężarówkę marki Star, łodzie. Pod wodą znajduje się także granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej.

Maksymalna głębokość zalewu wynosi 32 m. Widoczność pod wodą potrafi sięgać 15 metrów, jednak poniżej ok. 23 metrów głębokości widoczność spada drastycznie z powodu zalegającego siarkowodoru.

Małopolskie Centrum Informacji Turystycznej
Rynek Główny 1/3 (Sukiennice)
tel.: +48 (012) 421 77 06
ul. Floriańska 40
tel.: +48 (012) 423 00 31
tel. kom +48(0) 506 127 626
fax: +48 12 421 30 36

e-mail: info@mcit.pl