pt.. maj 17th, 2024

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie (Zamek Ostrogskich)

Pierwszym fundatorem Zamku, budowli o charakterze ? w pierwotnym założeniu ? warownym, był w końcu XVI wieku oligarcha krakowski, książę Janusz Ostrogski. Z tego okresu pochodzi do dziś używana nazwa Zamek Ostrogskich, podobnie jak stanowiący fundament obiektu ceglany cokół. Alternatywne miano ? Pałac Gnińskich ? jest dziedzictwem lat 80-tych XVII wieku, kiedy to podkanclerzy koronny Jan Gniński zdecydował się ? po zakupieniu gruntów ? na budowę okazałej rezydencji pałacowej. W tym celu zlecił opracowanie planów wybitnemu architektowi pochodzenia holenderskiego, Tylmanowi z Gameren.

Także kolejny właściciel ? Marcin Zamoyski ? przyczynił się do utrwalenia w świadomości Warszawiaków okazałego charakteru obiektu, przebudowując pałac na początku XVIII wieku, z wystrojem w stylu barokowym.

Nieco mniej szczęśliwe okazały się kolejne dekady XVIII wieku: podupadła budowla stała się kolejno siedzibą policji miejskiej (za czasów tej rezydentury wybudowano drugą kondygnację), pensjonatu dla młodzieży, w końcu schroniska dla bezdomnych.

W 1858 roku nastąpiła kolejna zmiana: funkcja obiektu w zamierzeniu warowna, w rzeczywistości kolejno reprezentacyjna i użytkowa, zyskała walor edukacyjny. W wyremontowanym gmachu rozpoczął działalność Instytut Muzyczny, przemianowany następnie (1919) na Konserwatorium. Ta szkoła muzyczna o wyższym profilu była kontynuatorką warszawskiego Konserwatorium z czasów młodości Fryderyka Chopina ? wówczas Oddziału Muzycznego przy Wydziale Sztuk Pięknych Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Na początku XX wieku od strony południowej obiektu wybudowano pawilon koncertowy; w takim kształcie pałac przetrwał aż do wybuchu powstania warszawskiego w 1944 roku.

Prawie całkowicie zniszczony w czasie II wojny światowej, decyzją władz państwowych ? choć tylko w niewielkiej części ? odbudowany według pierwotnych planów architektonicznych, dzisiejszy Zamek Ostrogskich zachwyca zarówno zabytkową bryłą, jak i wystrojem w stylu klasycyzującego baroku.

Bogate plafony, sztukaterie i freski pompejańskie stanowią godną oprawę dla sal, które mieszczą Muzeum Fryderyka Chopina.

W najbliższej przyszłości Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację Zamku. Celem planowanych prac remontowych jest zarówno ochrona zabytku, jak i zwielokrotnienie jego walorów użytkowych: przewiduje się znaczne powiększenie powierzchni wystawienniczej oraz przystosowanie obiektu dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nowe Muzeum Fryderyka Chopina.

Multimedialna ekspozycja wypełniła zabytkowe sale Zamku Ostrogskich.

Jest to teraz najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie, a może i na świecie.

Muzeum zajmuje cztery kondygnacje świeżo odrestaurowanego Zamku Ostrogskich. Zwiedzając je, przechodzi się przez kolejne etapy życia i twórczości Chopina. Nie ma tu jednak zwykłych gablot. Zaprojektowana przez studio Migliore + Servetto z Mediolanu ekspozycja przypomina miejscami kosmiczne instalacje. Pełno tu monitorów i ekranów dotykowych, głośników, słuchawek i projektorów. Są szklane kabiny do indywidualnego obcowania z muzyką Chopina i pokój dla dzieci, gdzie wizerunek kompozytora można układać na ekranie z elektronicznych puzzli.

W odtworzonym paryskim salonie Chopina z jego autentycznym fortepianem słychać rozmowy po francusku, dźwięk odstawianych filiżanek i czuć zapach fiołków – ulubionych kwiatów Fryderyka. Z kolei w czarnej wygłuszonej sali poświęconej śmierci kompozytora pokazano kosmyk jego włosów i kopię maski pośmiertnej. W podziemiach Zamku Ostrogskich urządzono m.in. salę koncertową.

Koszt Muzeum to ponad 81 mln zł, które dało państwo i UE.

Publiczność będzie mogła ją zwiedzić dopiero na początku kwietnia. Już wiadomo, że wizytę w Muzeum trzeba będzie rezerwować z wyprzedzeniem. W jednym czasie ekspozycję może oglądać najwyżej sto osób.

MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA W WARSZAWIE

Pałac Ostrogskich
e-mail: muzeum@nifc.pl

Kasy biletowe
tel.: +48 22 44 16 251 (252)
e-mail: kasy@muzeumchopina.com

Rezerwacja biletów grupowych
tel.: +48 22 44 16 272
e-mail: grupy@muzeumchopina.com

Kolekcja
tel.: +48 22 82 65 935
e-mail: muzeum@nifc.pl

Sprawy ogólne (sekretariat)
tel.: +48 22 44 16 274
e-mail: biuromuzeum@nifc.pl

Godziny otwarcia

Muzeum:

  • Poniedziałek ? zamknięte dla zwiedzających
  • Wtorek ? Niedziela 12:00 ? 20:00

Kasy biletowe:

  • Poniedziałek ? Niedziela 11:00 ? 20:00

Cennik

  • Cennik obowiązuje od środy do niedzieli
  • Wtorek ? dzień otwarty ? wejście bezpłatne (brak możliwości rezerwacji biletów na wtorki)

Bilety normalne indywidualne 22zł

Bilety ulgowe* 13zł

Bilety normalne grupowe** 18zł

Bilety ulgowe grupowe*** 11zł

Bilety rodzinne**** 62zł

MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA W WARSZAWIE

  • ZAMEK OSTROGSKICH
    ul. Okólnik 1
    00-368 Warszawa

tel.: (+48 22) 8265935,
tel./fax: (+48 22) 228275473
e-mail: muzeum@nifc.pl

http://pl.chopin.nifc.pl

Muzeum Nikifora Romanówka

Muzeum Nikifora – muzeum w Krynicy-Zdroju, w którym zgromadzono obrazy i pamiątki po słynnym malarzu-prymitywiście, Nikiforze Krynickim. Muzeum ulokowane jest w drewnianym budynku „Romanówka” w centrum Krynicy, przy Bulwarach Dietla, tuż za Starą Pijalnią. Do budynku prowadzi mostek ponad potokiem Kryniczanka. Muzeum to jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Muzeum otwarte zostało w 1995 r., co zostało uznane za największe wydarzenie w muzealnictwie w tym roku. Zgromadzono tu 77 prac artysty i jego bardzo skromny warsztat pracy (na który składały się: skrzynia z pędzlami i pieczątki, którymi podbijał swoje obrazki), zdjęcia artysty, a także książki polskie i zagraniczne opisujące jego twórczość, katalogi, zaproszenia na wystawy.

Na budynku muzeum piękna płaskorzeźba przedstawiająca artystę. Płaskorzeźby i rzeźby poświęcone Nikiforowi Krynickiemu usytuowane są jeszcze w wielu innych miejscach Krynicy, np. w Pijalni Głównej, czy w parku przy alei prowadzącej do Pijalni wód Jan i Józef.

Sam budynek muzeum – willa Romanówka – został wybudowany w połowie XIX wieku jako pensjonat wypoczynkowy w tzw. „szwajcarskim stylu”, bardzo charakterystycznym dla budowanych w tamtym czasie obiektów w Krynicy. Jest konstrukcji zrębowej, oszalowany malowanymi deskami, kryty blachą, symetryczny, parterowy z półpiętrem. W środku znajduje się głęboki półcień podparty profilowanymi słupami. Nad drzwiami i oknami umieszczone są trójkątne, drewniane naczółki.

Budynek, do 1990 roku funkcjonował jako pensjonat przy ul. K. Pułaskiego. Później został rozebrany, poddany konserwacji i zmontowany na nowo na obecnym miejscu. Obecnie, jest to obiekt zabytkowy i znajduje się na małopolskim szlaku architektury drewnianej.

Godziny otwarcia muzeum: codziennie, z wyjątkiem poniedziałków w godzinach: 10-13, 14-17

Galeria Sztuki „Romanówka”
Bulwary Dietla 19 (na tyłach Starego Domu Zdrojowego)

tel. 018 471 53 03

Czynna z wyjątkiem poniedziałków w godzinach: 10.00-13.00, 14.00-17.00

Muzeum Nikifora w Krynicy

33-380 Krynica, ul. Bulwary Dietla 19

tel. (0-18) 471 53 03

Prywatne Muzeum Polsko-Amerykańskie – Hell’s Angel
Muzeum poświęcone jest lotnikom brygady „Hell’s Angel”, którzy zginęli zestrzeleni we wrześniu 1944 roku nad miejscowością Zygodowice.

Wizytówką Muzeum jest ekspozycja poświęcona amerykańskiemu bombowcowi B-24 Liberator o nazwie „Hell´s Angel” i jego jedenastoosobowej załodze, która została zestrzelona po bombardowaniu zakładów chemicznych w Oświęcimiu 13 września 1944 roku. Samolot rozbił się w Zygodowicach – w małej miejscowości nieopodal Wadowic.

Eksponaty na wystawie w prywatnym muzeum pochodzą z poszukiwań w ziemi na miejscu katastrofy, część od mieszkańców okolicznych wsi, inne to rzeczy osobiste lotników z „Hell’s Angel”.

Zygmunt Kraus – właściciel Muzeum w swej kolekcji zgromadził wiele części samolotu, rzeczy osobiste, zdjęcia, dokumenty pilotów – jest to owoc jego wieloletnich poszukiwań. Wszysztkie prezentowane ekspontaty są w 100 % oryginalne.

Oprócz upamiętnienia lotników, którzy zginęli, muzeum posiada eksponaty ukazujące wieloletnią współpracę wojskową pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Przed Muzeum „Hell´s Angel” stoi pomnik strażaka ku czci ofiarom z 11 września w USA. W Placówce zaprezentowano ponadto kilka ekspozycji: Polscy Piloci w Walce z Nieprzyjacielem – szereg pamiątek, rzeczy osobistych, dokumentów po najlepszych polskich lotnikach pochodzących z okolic Wadowic, Polonia i jej historia – bogate zbiory dokumentów z m in. Ignacym Janem Paderewskim i Józefem Hallerem, Karol Wojtyła W Otoczeniu Swoich Przyjaciół Malarzy.

Na szczególną uwagę zasługuje manekin z kompletnym ubiorem amerykańskiego lotnika oraz oryginalne śmigło stosowane w bombowcach typu „Liberator”, podarowane przez Amerykanów.

Godziny otwarcia:

Zwiedzanie tylko po telefonicznym uzgodnieniu

Kontakt: 0 605 536 062 – Zygmunt Kraus

Prywatne Muzeum Polsko-Amerykańskie Hells Angel
34-100 Wadowice
ul. Konstytucji 3-go Maja 23A,
tel. 33 823 33 86
email: zkraus@poczta.onet.pl

Muzeum PRL-u Ruda Śląska

W folwarku przy ul. Zajęczej 42 Fundacja Minionej Epoki otworzyła Muzeum PRL-u.

W jednym z najstarszych w regionie XIX wiecznym Folwarku w Rudzie Śląskiej Bielszowicach powstało Muzeum PRL-u. Nie ma w Polsce miejsca, które odzwierciedlałoby codzienne życie powojennej Polski.

Podstawowym celem Fundacji Minionej Epoki jest stworzenie Muzeum PRL-u w Rudzie Ślaskiej.

Nasze przedsięwzięcie jest apolityczne i ma za zadanie jedynie zebranie, zachowanie i udostępnienie szeroko rozumianych materiałów na temat okresu w dziejach Polski od 22 lipca 1944 roku do 29 grudnia 1989 r.

Mamy nadzieję, ze powstanie tego projektu przyczyni się do pogłębienia świadomości historycznej.

Młodzi ludzie często mają problem z rozszyfrowaniem skrótu PRL. Wierzymy, że nasze przedsięwzięcie, przypomni iż czasy, które z perspektywy XXI wieku, odznaczają się najczęściej groteskowym obrazem w filmach z tamtej epoki, niosły ze sobą również brzemię represji i ucisku. Chcemy by młodzi ludzie poznali prawdę o ówczesnych zdarzeniach, sposobie życia, zobaczyli w jakich warunkach dorastali ich rodzice, a starszej części społeczeństwa przypomnieć czasy młodości.

Muzeum PRL-u jest przedsięwzięciem apolitycznym i ma na celu pokazać życie obywatela Polski Ludowej pomiędzy 1945 rokem, a przełomowym 1989.

Pralka Światowit, kuchenka gazowa, szklanki musztardówki, makatki, odtwarzacz szpulowy czy inne przyrządy codziennego użytku – wszystko oglądać można w jedynym w Polsce Muzeum PRLu. Takie działa w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach.

Zwiedzający przenoszą się między poszczególnymi dziesięciolatkami, pierwszy pokój pokazuje mieszkanie z lat 70tych. „To są lata 70te, moda na meblościanki na wysoki połysk, z pawlaczami, które gromadziły pościel. Jest tu mnóstwo sprzętów, na przykład waga domowa, która przypomniała wyglądem termometr”.

Oprócz sprzętów domowych, na terenie Muzeum działa także Park Pomników, gabinet Pierwszego Sekretarza, muzeum motoryzacji PRL oraz kino.

Część ekspozycji poświęcimy historii przemysłu, wyeksponujemy motorowery, motocykle, samochody osobowe, ciężarowe z tamtych lat. Ale nie będzie to jedynie podróż sentymentalna, oprócz blasków pokażemy również cienie minionego ustroju. Nie zabraknie walki Polaków o wolność i kolejnych znaczących momentów naszej historii, jak Poznań ’56, wydarzeń marcowych czy sierpnia 1980r.

Przy Muzeum powstaną sale edukacyjne, w których będą odbywały się lekcje historii.
Obecnie trwają wykończeniowe prace konserwatorskie i budowlane. Otwarcie planujemy w 2010r. Do życia powołana została Fundacja Minionej Epoki, która jest odpowiedzialna za powstanie Muzeum PRL-u.

Muzeum ma być apolityczne i obiektywne. Pokaże blaski i cienie tamtych czasów.
Chodzi o to, żeby człowiekowi urodzonemu w latach 80., który nie pamięta kolejek po chiński piórnik, pokazać, w jakich warunkach dorastali jego rodzice, a starszym przypomnieć czasy kartkowe.

Eksponaty zajmują już dziedziniec dawnego folwarku. Tu powstanie park Pomników PRL.
Pod murem stoi pomnik Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, który fundacja przywiozła ze Strzelec Opolskich. Obok ustawione zostanie zabrzańskie popiersie generała Świerczewskiego i pomnik Czynu Rewolucyjnego. Niebawem dołączą do nich monumentalni warszawscy „Utrwalacze władzy”, ostatni pomnik PRL-u.

W stajni zostanie uruchomione festiwalowe kino, które poprowadzi Michał Ogórek.
W dawnych budynkach gospodarczych urządzimy mieszkanie typowej polskiej rodziny,
gabinet I sekretarza, stołówkę zakładową i izbę propagandy PRL-u,
a pierwszą wystawę w dawnej wozowni poświęcimy czerwcowym wyborom.

Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej zostanie otwarte 4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Kino Uciecha

W naszym kinie znajdziecie Państwo wystawę plakatów z lat `50 XX w., które pochodzą ze zbiorów Galerii Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz stare postery kinowe z polskimi aktorami (m.in. Piotr Fronczewski, Aleksandra Śląska, Jerzy Zelnik i wielu innych).

Na oryginalnych kinowych krzesłach z końca lat `60 mogą Państwo spocząć i przenieść się na krótszą lub dłuższą chwilę w klimat minionej epoki.

Wystawa – zaczynamy od końca…
… czyli XXI rocznica I-szych demokratycznych wyborów 4.06.1989

Materiały z teczek IPN, dokumenty archiwalne ze zbiorów Archiwum Państwowego, plakaty wyborcze, dokumenty strony rządzącej i opozycji, słynne plakaty Solidarności to wszystko co znajdziecie Państwo na wystawie przygotowanej we współpracy z:

Archiwum Państwowym w Katowicach
Instytutem Pamięci Narodowej oddział w Katowicach
Zarządem Regionu NSZ Solidarność Lublin
Archiwum Państwowym w Lublinie
Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Lublinie
pod Patronatem Medialnym TVP Katowice

Godziny otwarcia
od środy do niedzieli od 10.00 do 18.00
w poniedziałki i wtorki nieczynne

Ceny biletów

ulgowy: 4 zł
normalny: 7 zł

Kontakt

Fundacja Minionej Epoki
Ul. Zajęcza 42, 41-711
Ruda Śląska

Kom. +48 608 27 69 83
Tel. +48 32 700 70 49
Fax. +48 32 700 36 10
e-mail: fundacjaminionejepoki@gmail.com

http://www.muzeumprl-u.pl/

Jedyne w Europie Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, działające przy Częstochowskich Zakładach Przemysłu Zapałczanego.

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie – muzeum w Częstochowie, posiadające ekspozycje w dwóch salach wystawowych oraz w działającym zakładzie produkcyjnym – Częstochowskich Zakładach Przemysłu Zapałczanego SA, wykorzystującym linię technologiczną z lat 30. XX wieku.

Jest ono jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie, a także jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Główną częścią muzeum jest fabryka, w której nadal produkuje się zapałki. Osoby odwiedzające muzeum mogą obejrzeć zabytkowy park maszynowy oraz prześledzić cały cykl produkcyjny od korowania drewna do wytwarzania patyczków po pakowanie zapałek do pudełek.

W głównej sali znajdują się dokumenty związane z przemysłem zapałczanym oraz stała wystawa Rzeźby z jednej zapałki Anatola Karonia. W drugiej znajduje się wystawa filumenistyczna, w której eksponowane są etykiety pudełek po zapałkach z czasów dwudziestolecia międzywojennego oraz z czasów powojennych i współczesnych.

Początki fabryki zapałek w Częstochowie sięgają 1881 r. Założyli ją niemieccy przedsiębiorcy Karol von Gehling i Julian Huch.

I wojna światowa ominęła ją i w 1919 r. wznowiono produkcję. W 1924 r. fabrykę wykupił Państwowy Monopol Zapałczany. Zakład zmodernizowano, kupiono nowe maszyny firm Durlach i Roller. Sześć lat temu wykupiła go Spółka Pracownicza i w czerwcu 2002 r. urządziła tu muzeum.

Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego Spółka Akcyjna to firma ze 120-letnimi tradycjami. Najstarsza Fabryką Zapałek w Polsce, której początki działalności sięgają 1881 roku.

Produktem, który jest szeroko znany na rynku są zapałki standardowe „BLACK CAT”, od lat stanowiące gwarancję wysokich walorów użytkowych produktów, jak również będące szyldem firmy.

Wśród produktów są nie tylko zapałki standardowe, ale również zapałki gospodarcze, kominkowe oraz zapalacze grillowe. Zapałki to nie tylko towar użytkowy, ale również znakomity nośnik reklamy. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku, produkujemy również zapałki reklamowe.

Nasze zapałki są wykonane z drewna osikowego, a produkowane zgodnie z normą europejską EN 1783 są produktem ekologicznym, bezpiecznym i funkcyjnym.

Większe grupy muszą umawiać się telefonicznie: (0-34) 324 26 26.

Informuję, że z dniem 15 września 2010 uległy zmianie ceny biletów za zwiedzanie Muzeum Produkcji Zapałek

Młodzież szkolna 5 zł
Dorośli 10 zł

Ceny zawierają opłatę za przewodnika.

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku od 8 do 14
W soboty i w niedziele grupy zorganizowane po uzgodnieniu terminu i godziny.

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

42-200 Częstochowa,
ul. Ogrodowa 68
Tel. Centrala (+48 34) 324-26-26, 324-26-27

e-mail: centralaczpzsa@zapalki.pl

http://www.zapalki.pl

Muzeum Stoczni Gdańskiej „Solidarność” – wystawa pt. „Drogi do Wolności” to najsłynniejsza gdańska wystawa, multimedialna ekspozycja polskiej historii z lat 1956-1989.

Muzeum to obecnie mieści się w podziemiach budynku NSZZ ?Solidarność? przy ul. Wałów Piastowskich 24. Zawiera dziewięć doskonale wyposażonych sal. Jest w pełni multimedialne, a jednocześnie pozwala poczuć się tak, jakby rzeczywistość PRL-u powróciła. Każdego zwiedzającego porywa w nurt przeszłości niczym doskonały wehikuł czasu.

Pokazuje m.in. szczegóły wydarzeń poprzedzających powstanie NSZZ Solidarność oraz jego znaczenie dla wolnych wyborów w Polsce.

Odtworzono m.in. podziemną drukarnię z muzealnymi powielaczami oraz typową celę więzienną z wyposażeniem. Na ekranach można obejrzeć archiwalne filmy przypominające zamieszki, represje i codzienną rzeczywistość sprzed kilkudziesięciu nawet lat.

Otwarta 31 sierpnia 2000 r. (w 20. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych) wystawa „Drogi do Wolności” przez pierwsze siedem lat mieściła się na terenie stoczni, w historycznej Sali BHP. Można tam było zobaczyć m.in. tablicę z 21 postulatami, stół, przy którym w sierpniu 1980 r. toczyły się negocjacje, sklep spożywczy z pustymi półkami (jedynym towarem był ocet), podziemną drukarnię czy transporter opancerzony Scott.

Kiepski stan Sali BHP i konieczność jej remontu sprawiły, że w 2007 r. wystawa została przeniesiona do niedalekich podziemi gmachu Komisji Krajowej „Solidarności”. Tu pozostanie do otwarcia budynku Europejskiego Centrum Solidarności.

Aktualnie wystawa czynna w podziemiach budynku NSZZ przy ul. Wały Piastowskie 24.

Tel. 058 769 29 20

Czynne wt.-nd. 10.00-17.00

Muzeum jest otwarte od 10 do 17.

Bilety wstępu:

6zł normalny, 4zł ulgowy.

Muzeum Stoczni Gdańskiej „Solidarność”
ul. Wały Piastowskie 24
Tel. 58 769 29 20

Fundacja Centrum Solidarności
ul. Wały Piastowskie 24,
80-855 Gdańsk, Polska

tel.: +48 58 308 42 80
fax: +48 58 308 42 34

e-mail: fcs@fcs.org.pl
http://www.fcs.org.pl

Muzeum – Dom Urodzenia Św. Maksymiliana Kolbe

Muzeum mieści się w domu, w którym urodziłi się Maksymilian Kolbe. Ekspozycja w całości oparta jest o zbiory tej placówki, dokumentującej już od lat życie i związki Św. Maksymiliana i Jego rodziny.

Wystawa ma charakter biograficzno-historyczny. Ukazuje kolejne etapy życia i działalności Świętego Maksymiliana, Jego drogę do świętości ze Zduńskiej Woli przez Polskę i świat aż do męczeńskiego finału w bunkrze głodowym KL Auschwitz.

Z myślą o turystach i pielgrzymach nie znających Zduńskiej Woli uwypuklono charakter miasta pod koniec XIX w. Maszyny i urządzenia używane do produkcji tkanin (warsztaty tkackie, kołowrotki, zwijarki do nici, czółenka, stemple do tkanin, próbki gotowych materiałów itp.) przybliżają codzienną pracę rodziców Maksymiliana i setek innych rodzin w niegdysiejszej Zduńskiej Woli.

Uzupełnieniem wystawy są dokumenty, świadectwa i dyplomy cechowe, fotografie i pocztówki ukazujące dawną społeczność katolicką na tle wielokulturowej i wielonarodowościowej Zduńskiej Woli. Można zajrzeć do pomieszczenia dawnej kuchni, w której skupiało się ówczesne życie rodzinne i zasiąść przy gościnnym stole, w otoczeniu dawnych mebli i sprzętów kuchennych.

Domy tkaczy – pochodzące z dziewiętnastego wieku: drewniany przy ul. M.M. Kolbego – obecnie Muzeum św. Maksymiliana Kolbego,

Muzeum – Dom Urodzenia Św. Maksymiliana Kolbe

98-220 Zduńska Wola, ul. Kolbego 9

tel. 043 823 27 28 ;

www.kolbe.pl

Muzeum Zabytkowych Motocykli Ustroń
Prywatne Muzeum motocykli zabytkowych ” Rdzawe Diamenty „

W niedzielę 1 maja 2005r, w Ustroniu zostało otwarte muzeum zabytkowych motocykli „Rdzawe Diamenty”.
Zebrano w nim ciekawe eksponaty motocykli i innych akcesoriów (silniki, tablice, itp.).

Rdzawe Muzeum tak nazwał swoją kolekcję motocykli Pan Remigiusz Dancewicz. Historia motoryzacji w pigułce tak można określić to miejsce. Pan Remek posiada około 70 motocykli z czego 40 możemy podziwiać w muzeum. Motocykle pochodzą z całej Europy, a niektóre są prawdziwymi unikatami.

W Muzeum Motocykli zabytkowych w Ustroniu znajdziecie państwo unikalną kolekcje motocykli z lat 1910-1945 i nie tylko. Wśród kolekcji znajdują sie motocykle firm AJS, ZUNDAPP, ARIEL, BSA, BENELLI, BMW, DKW, NSU , GNOME & RHONE oraz wiele wiele innych.

Oprócz motocykli w muzeum można zobaczyć całą masę gadżetów związanych ze starą motoryzacją: silniki, tablice, zbiorniki itp.

Wszystkich zapraszamy do zwiedzania tego nietypowego muzeum.

KONTAKT:

Muzeum Zabytkowych Motocykli
RDZAWE DIAMENTY
UL. Partyzantów
143-450 Ustroń
(naprzeciwko stawu kajakowego)

tel. 605 356 315 (REMIX)

Muzeum czynne:

Poniedziałek – Niedziela po wcześniejszym kontakcie.

Centrum Porcelany Artystycznej w Ćmielowie. Turystyka dla ciekawych świata.

Fabryka Porcelany AS Ćmielów to manufaktura, kultywująca tradycje wytwórni Świt w Ćmielowie, gdzie początki produkcji porcelany sięgają roku 1804. Jest to jedna z najstarszych polskich fabryk porcelany.
Na terenie Fabryki Porcelany AS Ćmielów działa Centrum Porcelany Artystycznej.

To właśnie tu można zwiedzić Żywe Muzeum Porcelany, wziąć udział w Warsztatach Ceramicznych, odpocząć w luksusowej Kawiarni „Leżąca Kotka” oraz zakupić porcelanowe figurki w Salonie firmowym.

Fabryka Porcelany AS Ćmielów zatrzymała w czasie ponadczasowe wartości i osiągnięcia pokoleń pracujących w porcelanie. Odtworzyła najlepsze wzory, tradycje i wartości, bo porcelana to więcej niż szlachetny wyrób.

Żywe Muzeum Porcelany to coś więcej jak eksponaty, to coś znacznie więcej jak mury, ściany… to opowieść, to bajka, to magia…

W Żywym Muzeum Porcelany staramy się przenieść Państwa do innego świata, świata zazwyczaj niedostępnego a pełnego fascynujących tajemnic, które mimo popularności porcelany, powszechnie nigdy nie trafiły pod strzechy.

Bo produkcja porcelany to coś więcej niż tylko czynności niezbędne by porcelana powstała.

Fabryka Porcelany AS Ćmielów zatrzymała w czasie ponadczasowe wartości i osiągnięcia pokoleń pracujących w porcelanie. Odtworzyła nie tylko wzory, ale przede wszystkim tradycje i wartości, bo porcelana to więcej niż szlachetny wyrób.

I właśnie o tej magii porcelany staramy się Państwu opowiadać w Żywym Muzeum Porcelany,
w którym fundamentem nie są stare, muzealne wyroby porcelanowe, a opowieść o tym ile wysiłku, ile miłości i ile pasji wymaga porcelana podczas procesu produkcyjnego, by później móc nas cieszyć swym pięknem, delikatnością i szlachetnością.
To tą pasją właśnie pragniemy się tu z Państwem dzielić, więc proces produkcyjny, o którym tu Państwu opowiadamy, i który prezentujemy, to punkt wyjścia do opowieści o wspaniałej porcelanie, o tradycji związanej z jej wyrobem, o tajnikach produkcji, o ludziach i o tym szczególnym miejscu, do którego porcelana zawitała ponad 200 lat temu, by zmienić je na stałe i zdeterminować.

Porcelanowe tajemnice
Dlaczego polska porcelana figuralna produkowana w Ćmielowie to ewenement artystyczny na skalę światową?
Na czym polega wyjątkowość ręcznego zdobienia porcelany?
Co to jest drugi oryginał?
Jak i dlaczego porcelana trafiła do Ćmielowa?
Czym różni się ceramika od porcelany?
Jak wygląda stary, 22 metrowy piec do wypału porcelany?
Z czego robi się porcelanę?
Jak porcelana zmienia się po wypale?
Jak przygotowywany jest porcelanowy hologram?
Co to jest biskwit?
Co wspólnego z wyrobem porcelany ma… sok z buraka?
Dlaczego porcelany malowanej złotem nie można myć w zmywarce?
Co odróżnia porcelanę od nie-porcelany i jak „świeci” porcelana?

Na wszystkie te pytania znajdą Państwo odpowiedź w naszym muzeum.
To właśnie w tu dowiedzą się Państwo na czym polega specyfika ręcznego malowania porcelany i jak maluje się porcelanowe obrazy. Zobaczą Państwo co dzieje się z masą pod wpływem wypalania i będą Państwo mieli możliwość prześledzić krok po kroku metamorfozę składników masy porcelanowej w piękny i wyjątkowy wyrób.

Żywe Muzeum Porcelany to jednak coś więcej niż tylko instruktaż. Specjalnie dla Państwa zatrzymaliśmy tu czas – u nas zapomniane rzemiosło odżywa. Całkowicie ręczna produkcja porcelany to w obecnym, zmechanizowanym świecie, coraz większa rzadkość. Tym bardziej jest nam miło móc się z Państwem dzielić tym niewątpliwym czarem tradycji i elegancji.

Specjalnie dla zwiedzających przygotowane zostały Warsztaty Ceramiczne, podczas których każdy odwiedzający może samodzielnie (pod okiem instruktora) wykonać różę lub figurkę kotka z porcelany, własnoręcznie ozdobić porcelanową filiżankę.
Jest to niesamowita przygoda zarówno dla dzieci jak również dla dorosłych. Warsztaty trwają w zależności od programu 30 lub 60 minut, a każdy wykonany wyrób zabierany jest przez autora-uczestnika warsztatów

Po zwiedzaniu Żywego Muzeum Porcelany oraz skorzystaniu z możliwości udziału w Warsztatach Ceramicznych można obejrzeć całą, liczącą ponad 300 eksponatów, kolekcję wytwarzanych ręcznie porcelanowych figurek, wazonów, filiżanek, kubków oraz zakupić wybrane wyroby w naszym Salonie firmowym, a także odpocząć oraz skosztować najdroższą kawę świata w luksusowej Kawiarni „Leżąca Kotka”.

Adres:

ul. Sandomierska 243;
27-440 Ćmielów
telefon: 015 861 20 21
email: biuro@cmielow.com.pl
strona: www.as.cmielow.com.pl

Muzeum w Otrębusach

Muzeum Motoryzacji i Techniki to wyjątkowa placówka.

Muzeum Motoryzacji zlokalizowane w Otrębusach pod Warszawą zostało otwarte w 1995 roku.

Obecnie wśród zbiorów znajduje się około 300 zabytkowych pojazdów. Najstarszy z nich to traktor TITAN produkcji amerykańskiej, który wyprodukowano w 1895r. Z kolei najstarszy samochód ciężarowy to mercedes z 1913r. Natomiast z 1919 roku pochodzi najstarszy osobowy fiat.

Wśród eksponatów są nie tylko samochody osobowe i ciężarowe, ale również autobusy, samoloty, wózki dziecięce, rowery, motocykle, a także sprawne czołgi.

W trakcie rekonstrukcji znajduje się kilkadziesiąt pojazdów w tym słynny polski czołg 7TP i czołg zwiadowczy TKS. Prawdziwym rarytasem jest ZIS, kabriolet którym jeździł Józef Stalin, do cennych eksponatów należą mercedes 170V Lody Halamy i wiele innych aut należących do Elvisa Presley’a, Marilyn Monroe czy Jana Kiepury.

Wszystkie pojazdy są odrestaurowywane zgodnie z zasadami obowiązującymi w okresie ich powstania.

Muzeum Motoryzacji jest organizatorem wielu imprez kulturalnych takich jak: „Stulecie Motoryzacji w Polsce”, „Kabriolety XX wieku pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Aleksandra Kwaśniewskiego.

Organizuje wiele wystaw w Polsce między innymi: „Ostatnia niedziela na Głównym” czy coroczny „Auto-Tour”. Muzeum odwiedza wiele gości z kraju i zagranicy. W Stanach Zjednoczonych, Francji i Anglii ukazują się artykuły prasowe oraz programy telewizyjne o muzeum.

Obecnie jest to największa placówka tego typu w kraju i jedna z największych w Europie. Niewątpliwie wizytówka gminy Brwinów. Muzeum ratuje dobra kultury narodowej za co uzyskało dyplom-dowód uznania „Za szczególny wkład pracy dla dobra Rzeczypospolitej” od Prezesa Rady Ministrów.

Właściciele:

Państwo Joanna i Zbigniew MIKICIUK

Czynne:
codziennie od 10.00 do 17.oo
Zwiedzanie muzeum jest płatne:

bilet normalny 8 zł /bilet ulgowy 5 zł

Prywatne Muzeum Motoryzacji

05-800 Otrębusy ul. Warszawska 21

Tel./fax.: ( 022) 758-50-67

Kom.502-257-021 lub 504-150-816 lub 504-150-817

http://www.muzeum-motoryzacji.com.pl/