Rośliny wodne są nieodzownym elementem każdego akwarium. Tworzą one niesamowite podwodne kompozycje dekoracyjne, służą jako schronienie dla ryb, miejsce do składania jaj, a także element pożywienia tych zwierząt. Ponadto rośliny wodne w znacznym stopniu ułatwiają pielęgnację akwarium, ponieważ naturalnie oczyszczają wodę z wielu zanieczyszczeń i ją napowietrzają.
Wiele roślin wodnych jest bardzo prostych w uprawie. Do wyboru mamy mnóstwo gatunków, które różnią się od siebie pokrojem, kolorem i kształtem liści. Warto urozmaicić nasze akwarium zarówno bardziej okazałymi roślinami z dużymi liśćmi, jak i tymi do złudzenia przypominającymi trawy, a także pływającymi po powierzchni wody. Sprawdź, jakie łatwe w uprawie gatunki roślin wodnych najlepiej sprawdzą się w słodkowodnym akwarium.
Najpopularniejsze wśród akwarystów rośliny wodne to:
- Moczarka argentyńska.
Moczarka jest łatwą uprawie rośliną akwariową, która wytwarza sporo tlenu i wytwarza związki, które hamują rozwój sinic, a także pobiera z wody między innymi substancje azotowe, co redukuje rozwój glonów w akwarium.
Jest to roślina wysoka- osiąga do 100 centymetrów, dlatego najlepiej sadzić ją w tylnej części akwarium w niewielkich grupach. Najlepiej czuje się w zakresie temperatur pomiędzy 15 a 25 stopni. Na jej długim pędzie osadzone są bardzo liczne bezogonkowe zielone listki lekko wyginające się ku dołowi.
Moczarkę bardzo łatwo rozmnożyć za pomocą sadzonek pędowych. Ucięte z rośliny pędy szybko się ukorzeniają, co umożliwia szybkie i tanie stworzenie efektownego zielonego krajobrazu w naszym zbiorniku wodnym. - Anubias.
Do dyspozycji mamy wiele pięknych i prostych w uprawie gatunków Anubiasów. Należą do nich między innymi:
- Anubias niski,
- Anubias Afzela,
- Anubias gigantea,
- Anubias fałdolistny,
- Anubias lancetowaty.
Anubiasy mają duże ładne liście, które mogą osiągać nawet do 20 centymetrów długości. Są one lancetowate i wyrastają z kłącza na długich ogonkach. Rośliny te lubią temperaturę do 20 do 30 stopni i umiarkowane oświetlenie. Świetnie prezentują się jako solitery w środkowej części akwarium. Z powodzeniem możemy również nimi zamaskować urządzenia techniczne w akwarium takie jak filtry.
Anubiasy mają wiele zalet: - są łatwe w uprawie,
- nie mają dużych wymagań świetlnych,
- ich liście są bardzo odporne, dzięki czemu nie są niszczone przez roślinożerne ryby,
- bardzo łatwo je rozmnożyć poprzez podział kłącza,
- często zakwitają w warunkach uprawy akwariowej.
Pamiętajmy, aby sadząc te rośliny, przysypywać podłożem jedynie korzenie, a kłącze zostawić swobodnie w wodzie. Niezwykle istotne jest także regularne czyszczenie liści roślin, ponieważ są one podatne na porastanie przez glony.
- Mech jawajski.
Jest to bardzo charakterystyczna roślina telomowa, której pędy są miękkie i długie. Listki są malutkie i wyrastają na łodyżkach w dwóch rzędach ułożonych skrętolegle. Mech jawajski tworzy mocno rozgałęzione i poplątane kolonie, które stanowią bardzo efektowny element akwarium.
Ogromną zaletą tej rośliny są jej duże możliwości aranżacyjne- można ją zastosować zarówno jako dekorację w postaci większej grupy roślin, sprawiającej wrażenie gęstego „lasu”, ale świetnie również sprawdza się jako roślina pływająca, ponadto przymocowana do dna zbiornika w kilku miejscach, łatwo się ukorzenia, tworząc piękny dywan roślinny. Przyczepiona do specjalnej siatki w tylnej lub bocznej części akwarium, może także stanowić naturalne tło akwariowe.
Mech najlepiej rośnie w zakresie temperatur 18- 28 stopni, w umiarkowanym oświetleniu (Sprawdź oświetlenie w sklepie Ardant)
Zalety tej rośliny wodnej to:
- łatwe rozmnażanie przez podział,
- wielofunkcyjność,
- duża dekoracyjność,
- odporność,
- jest świetnym schronieniem dla ikry oraz narybku.
Pamiętajmy, że choć mech rośnie wolno, to wymaga systematycznego przycinania. Ze względu na swoje charakterystyczne cienkie poplątanie pędy powinien również rosnąć w dobrzej oczyszczanej (filtrowanej wodzie), ponieważ łatwo osadzają się na nim zanieczyszczenia. Raz na jakiś czas warto również przepłukać roślinę pod bieżącą letnią wodą, aby dokładniej ją oczyścić.
- Wgłębka wodna.
Jest to bardzo interesująca i dekoracyjna roślina, która nie wytwarza łodygi, a tak zwaną plechę, rozrastającą się poziomo na zasadzie łańcucha. Jej uprawa jest bardzo prosta. Nadaje się ona zarówno do ogrzewanych, jak i nieogrzewanych zbiorników akwariowych. Jest bardzo ekspansywna, zwłaszcza gdy uprawiamy ją w formie pływającej, co może powodować ograniczenie cyrkulacji tlenu w akwarium, dlatego lepiej przyczepić ją do jakiegoś elementu akwariowego wystroju, aby pięknie rozrastała się w toni wodnej, tworząc niezwykłe kompozycje.
Wgłębka jest uwielbiana przez wiele gatunków popularnych ryb akwariowych, ponieważ daje wspaniałe możliwości w procesie ich rozmnażania się. Przykładowo ryby labiryntowa te budują w niej gniazda z piany, piękniczkowate rodzą młode w zakamarkach plechy, a karpieńcowate widzą w niej idealne miejsce do składania ikry. - Żabienica.
Wśród najpopularniejszych gatunków żabienic znajdziemy:
- żabienicę argentyńską,
- żabienicę amazońską,
- żabienicę łamliwą,
- żabienicę kolumbijską,
- żabienicę Blehera,
- żabienicę szerokolistną,
- żabienicę poziomą,
- żabienicę sercolistną.
Żabienice lubią dosyć ciepłą wodę (22-28 stopni) oraz umiarkowane oświetlenie. Są roślinami o pięknych okazałych zielonych liściach, które wyrastają z kłącza rozetowato na długich ogonkach. Żabienice świetnie prezentują się w centralnym punkcie akwarium. Ich uprawa nie nastręcza dużych trudności. Można je także z powodzeniem samemu rozmnażać przez tworzące się na znużonych pędach kwiatostanowych rozmnóżki.
- Kabomba karolińska.
Jest to niezwykle popularna w Polsce i znana od wielu lat roślina akwariowa, choć jest dosyć wrażliwa i nieco trudniejsza w uprawie, niż pozostałe wymienione tu gatunki. Kabomba słynie z bardzo dekoracyjnych, jasnozielonych, silnie postrzępionych liści. Rośliny te najlepiej prezentują się posadzone w grupach po 5-7 sztuk blisko siebie. Roślina ta lubi silne oświetlenie i temperaturę w granicach 18-26 stopni.
Kabomby szybko rosną i osiągają nawet do 80 centymetrów wysokości, dlatego konieczne jest ich regularne przycinanie. Jeśli mamy tę pochodzącą z Ameryki Północnej roślinę w swoim akwarium, pamiętajmy o częstej wymianie wody, ponieważ bardzo źle znosi ona przebywanie w mocno zanieczyszczonych zbiornikach. Powoduje to osadzanie się brudu w delikatnych listkach i ich obumieranie.
Nie powinniśmy też sadzić kabomby w pobliżu filtra, gdyż silny strumień wody może niszczyć jej delikatne liście. Ponadto, sadząc ją, nie zakupujmy korzeni całkowicie w żwirku lub piasku, bo doprowadzi to do ich gnicia. - Rośliny wyglądem przypominajże trawę.
Należą do nich takie gatunki jak:
-ponikło- ma ono długie iglaste źdźbła i liczne rozłogi. Osiąga maksymalnie 10- 15 centymetrów wysokości. Rozmnaża się przez rozłogi lub podział kłącza.
- lileopsis- czyli popularna trawka brazylijska, ma cienką mocno rozgałęzioną, płożącą się po podłożu łodygę. Jej listki do złudzenia przypominają liście trawy. Jest bardzo wytrzymała i rośnie nawet przy słabym oświetleniu. Trzeba ją regularnie przycinać, ponieważ jest gatunkiem bardzo ekspansywnym.
Gatunki te do złudzenia przypominają trawy i świetnie się prezentują w środkowej oraz przedniej części akwarium. Świetnie się rozrastają, tworząc w akwarium zwarte trawiaste dywany, co daje niesamowity efekt dekoracyjny. Są również bardzo lubiane przez ryby.
- Rośliny pływające.
Najpopularniejsze gatunki to:
- salwinia pływająca- ma ona piękne bardzo dekoracyjne liście, o owalnym lub kolistym kształcie. Są one pokryte drobnymi włoskami i unoszą się na wodzie. Rozmnaża się ją wegetatywnie przez podział pędów bocznych. Salwinia wymaga bardzo dobrego oświetlenia i lekkiego ruchu wody.
- rzęsa wodna- jest to roślina plechowata, bardzo drobna, która unosi się swobodnie na wodzie. Bardzo szybko się rozmnaża- w ciągu 48 godzin potrafi nawet podwoić swoją objętość. Stanowi pokarm i schronienie dla wielu gatunków ryb akwariowych.
- pitia rozetkowa- jest to roślina egzotyczna o dekoracyjnych zielonych liściach unoszących się na powierzchni wody. Bardzo efektywnie oczyszcza ona wodę i ogranicza porost glonów.
Rośliny pływające po lustrze wody są piękne i proste w uprawie. Dają dobry efekt częściowego zacienienia akwarium, należy jednak zachować ostrożność w kwestii ich ilości, ponieważ jeśli zbytnio się rozrosną, mogą spowodować niedoświetlenie innych gatunków rosnących w głębi akwarium. Polecane są do akwariów z rybami lubiącymi półcień, które lepiej czują się i ładniej wybarwiają w takich warunkach świetlnych. Są za to świetnym schronieniem dla wielu ryb podczas tarła. Łatwo w nich ukryć ikrę i są cennym schronieniem dla młodego narybku.
Jeśli zakładamy nasze pierwsze akwarium, w kwestii doboru odpowiednich roślin i ich pielęgnacji warto, poradzić się doświadczonego akwarysty, zasięgnąć opinii wykwalifikowanych pracowników sprzedających rośliny wodne, lub poszerzyć najpierw nieco swoją wiedzę na ich temat, korzystając z licznych pozycji książkowych, dotyczących uprawy roślin wodnych i aranżacji akwariów.